Prostatitin ana belirtileri

prostatit ile sırt ağrısı

Prostatit, prostat bezinde gelişen iltihaplı bir süreçtir. Teoride, yaşına bakılmaksızın her erkek onu geliştirme riski altındadır.

Ancak erkekler, aşağıdaki faktörlerden etkilenen hastalıklara en çok duyarlıdır:

 • Sedanter yaşam tarzı;
 • Uzun süreli cinsel perhiz veya tersine aşırı aktif cinsel yaşam;
 • Sık sık kabızlık. Lütfen sadece düzenli dışkı rahatsızlıklarının prostatite neden olabileceğini ve epizodik kabızlığa neden olmadığını unutmayın;
 • Hipotermi. Prostatit hastalığına yakalanmak için saatlerce buzlu suda yüzmek gerekli değildir, sadece soğuk bir taş üzerinde oturmak veya uygun olmayan giysilerle uzun süre soğukta kalmak yeterlidir;
 • Kronik enflamatuar hastalıklar (örneğin, kronik bronşit) veya vücutta tedavi edilmemiş bir enfeksiyon odağı (çürük, bademcik iltihabı);
 • Kronik ve akut ürolojik veya önceki zührevi hastalıklar (üretrit, bel soğukluğu);
 • Hareketsiz çalışma. Her şeyden önce, bunlar, kalkma ve ısınma fırsatı olmadan (sürücüler, bilgisayar operatörleri) sürekli olarak işte oturmaya zorlananlardır;
 • Vücudun bağışıklık sistemini baskılayabilecek herhangi bir durum. Bunlar yetersiz veya yetersiz beslenme, fiziksel ve duygusal aşırı yüklenme, sürekli uyku eksikliği, kronik stres) içerir.

Bir erkek 50 yaşın üzerindeyse, yukarıdaki faktörlerin tümü özellikle tehlikeli hale gelir. Nitekim, bu yaşta hormonal arka plan önemli ölçüde değişir, bağışıklık azalır, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar ve ayrıca bu yaşta çok az erkek aktif bir yaşam tarzı sunar. Bu nedenlerden dolayı, 50 yaşın üzerindeki tüm erkekler altı ayda bir profilaktik olarak bir üroloğu ziyaret etmelidir.

Hastalık nasıl başlar?

Kural olarak, prostatit gelişiminin ilk belirtisi, idrar yaparken rahatsız edici ve hatta acı verici hislerdir. Bazen tuvalete gitmek için her gece birkaç kez kalkmanız gerekir. Hastalığın gelişiminin bu aşamasında çok az kişi doktora gitse de, bu aşamada tedavi kısa ömürlü ve etkili olacaktır.

Bir süre sonra kasıkta veya perinede keskin kesme, çekme veya vurma ağrıları ortaya çıkar, bazen ağrı penise veya anüse yayılır. İdrara çıkma sık ve ağrılı hale gelir ve idrar çok daha bulanık hale gelir. Bağırsak hareketleri sırasında ağrı görünebilir.

Dahası, vücut ısısı artabilir, bazen erkekler üretradan yarı saydam beyaz sıvı damlalarının salındığını fark ederler. Kural olarak, çoğu erkek hastalığın bu döneminde doktora gider.

Prostatit tedavi edilmezse ne olur?

Yukarıdaki belirtilerden sonra bir doktora danışmaz ve tedaviye başlarsanız, hastalık daha da ilerleyecektir. Sıcaklık 40 dereceye kadar yükselebilir, ağrı çok şiddetli hale gelir, idrara çıkma çok ağrılı hale gelir, idrar çıkışı bozulur (üretradan ince bir dere veya damla damla akar). Prostatit ne kadar uzun süre tedavi edilmezse, akut üriner retansiyon olasılığı ve akut böbrek yetmezliği gelişimi o kadar yüksek olur. Ayrıca, prostatite benzer semptomlar sistit ve prostat kanserinde de mevcut olduğundan, zamanında muayene gereklidir.

Teşhis

Bir ürologla temasa geçtikten sonra, prostat bezinin salgılanmasının yanı sıra rektum yoluyla prostat çalışması yapılır. Bu prosedür, özellikle hastalığın ilerleyen aşamalarında çok hoş değildir ve bazen ağrılıdır. Bazen erkeklerin doktora gitmek istememesinin nedeni budur.

Ama aslında, muayeneye ne kadar erken giderseniz, o kadar az acı verici olur. Ek olarak, prostatın palpasyonu, tıkanıklığı gidermeye yardımcı olduğu için zaten bir tedavi yöntemidir.

Laboratuvarda bezin salgısı besin ortamına ekilir, mikrofloranın antibiyotiklere duyarlılığı belirlenir ve idrar analizi yapılır. Teşhisi doğrulamak için ultrason da yapılır. Çoğu zaman, prostatit tedavisi, zamanında tedaviye tabi olan bir ürolog için zor değildir.

Prostatitin erken evreleri evde tedavi edilir. Hastaya perine üzerinde antibakteriyel ilaçlar, banyolar, kompresler ve diğer termal prosedürlerin yanı sıra ağrı kesiciler ve prostat masajı reçete edilir. Tedavi yaklaşık 10 gün sürmektedir. Tedavi sırasında baharatlı yiyecekler ve alkol de yememelisiniz.

Kronik prostatitin belirtileri ve tedavisi

Kronik prostatitte, yürürken veya hafif egzersizden sonra azalan perine bölgesinde ağrılı ağrılar görülür, idrar yaparken yanma hissi vardır. Bir erkek genellikle iyi uyumaz ve sinirlenir.

Tedavi edilmezse kronik prostatit, pelvik enflamatuar hastalığa ve hatta kısırlığa neden olabilir. Refleksoloji ve prostat masajı da yukarıdaki tedaviye eklenir. Hastanın daha aktif bir yaşam tarzı sürdürmesi, baharatlı yiyecekleri ve alkolü diyetten çıkarması önerilir.

Doktorlara güvenin

Doktora gitmeden kendi başınıza teşhis koymaya çalışmamalısınız. Sonuçta, test sonuçlarına göre yalnızca bir ürolog sizin için en uygun tedavi rejimini seçebilir.

Kendi kendine ilaç verirken, "körü körüne" antibiyotik kullanıyorsun. Bu, hastalığın kronik bir forma geçişine yol açabilir. Hastalık ilerlemeye devam ederse, hastaneye yatış gerekli olabilir. Bir hastanede tedavi süreci 1-2 hafta, hatta belki daha uzun sürecek.

Komplikasyonların gelişmesini önlemek için mutlaka altı ayda bir bir ürolog tarafından muayene edilmelidir.

Profilaksi

Prostatitin önlenmesi aşağıdaki önerilere bağlıdır:

 • Uzun süre soğukta kalacaksanız, doğru kıyafetleri seçin;
 • Düzenli ve tam yemek yiyin;
 • Aktif bir yaşam tarzı yönetin, spor yapın;
 • Kabızlık için müshil kullanın;
 • Tercihen normal bir partnerle düzenli bir cinsel yaşam sürün.

Çok sayıda erkek prostatitten muzdariptir. Bu makale hastalıkla ilgili temel bilgileri sağlamakta ve neden düzenli olarak bir üroloğa gitmenin gerekli olduğunu açıklamaktadır.