Prostatitin önlenmesi

Dünyada hiçbir erkek prostatite karşı bağışık değildir. Hastalığın önlenmesinin tedavi etmekten daha kolay olduğu bilinmektedir, bu nedenle prostatitin önlenmesi tüm erkekler için önemlidir.

Hangi önleyici tedbirlerin en etkili olacağını anlamak için, kursun doğası gereği prostatitin akut ve kronik olarak ayrıldığına dikkat edilmelidir. Ve bu hastalıkları önleme yöntemleri farklıdır.

Erkeklerde akut prostatitin önlenmesi

Akut prostatite 38 derece ve üzeri sıcaklık artışı, kasık bölgesinde ağrı, idrar yolu rahatsızlığı ve üretradan akıntı eşlik eder. Hastane ortamında tedavi ediliyor.

Prostatın akut iltihabına genellikle bakteriyel bir enfeksiyon neden olur: cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve bağırsak mikroflorası.

Bu nedenle, önleme için gerekli:

  • kişisel hijyene dikkat edin;
  • cinsel ilişki sırasında, özellikle tanıdık olmayan partnerlerle ve alışılmadık cinsel ilişki sırasında kişisel koruyucu ekipman kullanın;
  • aşırı soğutma yapmayın.

Kronik prostatitin önlenmesi

Kronik prostatit ve kronik pelvik ağrı sendromu ile durum çok daha karmaşıktır. Bu koşulların nedenleri tam olarak bilinmediğinden, birçok önleyici tedbir önerilmektedir.

Kronik prostatit için genel koruyucu önlemler

Önleyici eylemler olarak literatürde ve internette yaşam tarzı düzeltmesi için çok sayıda öneri: diyet, fiziksel aktivite, kötü alışkanlıkların dışlanması, belirli sanatoryumlara ve tatil yerlerine ziyaretler. Popüler kaynakların prostatitin önlenmesi için neler sunduğuna eleştirel bir göz atalım.

Spor ve egzersiz

Büyük şehir sakinlerinin çoğunun yol açtığı hareketsiz çalışma ve hareketsiz bir yaşam tarzı, pelvik taban ve mukoza zarlarının kaslarına kan akışını bozar. Bu, yerel bağışıklığı bozar ve enfeksiyonların gelişmesine katkıda bulunabilir.

Düzenli spor veya jimnastik egzersizleri perine kaslarını çalıştırır ve küçük pelviste kan durgunluğunu ortadan kaldırmanıza izin verir; uzun yürüyüşler de faydalıdır.

Aslında, bu tür egzersizler bir erkeğin "formunu korumasına", fiziksel durumunu korumasına, obeziteyi önlemesine yardımcı olur, ancak prostat veya pelvik organlar üzerinde çok az etkisi vardır.

Kronik prostatitin başlangıcından önce hipotermi olabileceğinden, hastalara kano, dalış, sörf ve kayak yapmayı hayatlarından çıkarmaları tavsiye edilir.

Masaj

Bel bölgesinde omurganın önleyici masajı. Masaj, prostat bölgesinde tıkanıklığı önler ve prostatitin başlamasını engeller.

Aslında, bel masajı prostat bezinin durumunu etkilemez ve prostatitin önlenmesi olarak düşünülemez.

Prostat masajının önleyici seyri. Prosedürün prostat bezindeki durgunluğu önlediği ve böylece prostatit gelişme riskini azalttığı iddia ediliyor.

Aslında, prostat masajı - etkinliği şüpheli, bazen ağrılı bir prosedür, prostatiti önlemenin bir yöntemi değildir. Normal cinsel ilişki prostat salgılarının dışarı çıkmasını sağlayabilir.

Diyet

Çeşitli yiyecekler - diyetteki sebzeler, meyveler, otlar, deniz ürünleri, kuruyemişler, tohumlar dahil. Bu, kabızlığı önlemeye ve küçük pelviste tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olur. Kronik kabızlığın, kronik abakteriyel prostatit gelişimi için bir predispozan faktör olabileceğine inanılmaktadır, bu nedenle bu tavsiye gerçekten prostatın durumunu iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Alkollü içecek ve bira kullanımını ortadan kaldırın, içilen sigara sayısını azaltın. Aslında, sigarayı tamamen dışlamak daha iyidir: sadece kansere (akciğer, mide, mesane, böbrek kanseri) neden olmaz, aynı zamanda erkekler için çok önemli olan erektil işlevi de bozar, hipertansiyona ve diğer sorunlara neden olur.

bir erkekte prostatit

Evde prostatitin önlenmesi için geleneksel yöntemler

Geleneksel tıp, prostatitin önlenmesi için çeşitli ilaçlar sunar. Yeşilliklerin ve maydanoz tohumlarının kullanımının özellikle faydalı olduğu düşünülmektedir.

Aslında, prostat için şifalı otların ve maydanoz tohumlarının faydaları kanıtlanmamıştır. Hasta tüm bu araçları kendi takdirine göre kullanabilir. Bu fonlar bilimsel bir onay bulamadı.

Arı ürünlerinin kronik prostatiti olan hastalar için faydaları hakkında da bilgiler bulunmaktadır: propolis, bal, arı sütü, polen, arı ekmeği, balmumu. Topikal olarak rektal fitiller olarak uygulandığında, bu maddelerin antibakteriyel ve yara iyileştirici özelliklere sahip olduğuna ve yerel bağışıklığı geliştirdiğine inanılmaktadır.

Bu alandaki araştırmalar henüz tamamlanmamıştır ve net bir kanıt temeli bulunmamaktadır.

Sanatoryum koşullarında dinlen

Bazı doktorlar, kronik prostatiti olan hastaların düzenli olarak çamur banyolarını ve hidropatik banyoları ziyaret etmelerini önermektedir. Çamur terapisi, gaz-termal, mineral, iğne yapraklı, terebentin banyolarının yerel bağışıklığı iyileştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır. Kronik prostatitli hastaların kaplıca tedavisine yalnızca stabil remisyon aşamasında gönderildiğini hatırlamakta fayda var.

İşyerinde mesleki tehlikelerin ortadan kaldırılması

Hareketsiz bir yaşam tarzına ek olarak, aşındırıcı organik maddeler, ağır metaller, boyalar, çözücüler vb. İle çalışmak prostatın çalışması üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Kronik prostatiti olan bir hastanın mesleki tehlikelerle ilgili bir mesleği varsa, bazen önleyici bir önlem olarak faaliyet türünü değiştirmek tavsiye edilir.

Kronik prostatit genellikle denizcilerde, kamyoncularda ve kimya endüstrisindeki işçilerde gelişir. Bu nedenle, titreşim, farklı sıcaklıkların etkisi, hareket hastalığı ve hipodinaminin etkisi de üretimdeki zararlı faktörlere bağlanabilir.

Prostatitin önlenmesi için özel önlemler

Ürologun gözlemi

Yılda bir kez bir ürolog tarafından düzenli önleyici muayene.

Cinsel aktivitede değişiklik

Çeşitli kaynaklara göre, rastgele cinsel ilişki, uzun süreli yoksunluk, kişisel hijyen kurallarının ihlali, geleneksel olmayan cinsel ilişki uygulaması, boşalmadan kesintiye uğramış ilişki tekniğinin kullanılması vb. kronik prostatit gelişimi.

Bu faktörler, durgunluğa ve prostatın salgılanmasının enfeksiyonu için koşulların oluşmasına neden olur. Bu nedenle cinsel ilişki sırasında kişisel koruyucu ekipman kullanımı ve kişisel hijyen önleyici tedbirler olarak önerilmektedir.

Prostatitin en iyi önlenmesi, tek bir sağlıklı cinsel partnerle düzenli seks yapmaktır. Bu basit, yararlı ve eğlenceli pratik kural, prostat sağlığı ile ilgili birçok sorunu ortadan kaldırır.

Enflamatuar hastalıkların zamanında tedavisi

Kronik prostatitin ortaya çıkmasının nedenlerinden biri, pelvik organların enfeksiyonlarının yetersiz ve tam ve yetkin bir şekilde tedavisidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, sistit, üretrit, proktit, kasık lenfadenit ve diğer hastalıklar, kan ve lenf akışı veya artan yolla prostata aktarılan kronik bir enfeksiyon kaynağı olabilir.

Bu nedenle, kronik prostatitin önlenmesi için zamanında tıbbi yardım almanız, kendi kendine ilaç vermemeniz, antibiyotiklerin seyrini kesmemeniz ve tüm doktor tavsiyelerine uymanız önerilir.

Kegel egzersizleri

Kegel pelvik taban kaslarını eğitmek ve korumak için bir dizi egzersiz, küçük pelviste kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve kronik prostatitin önlenmesi için önerilir. O içerir:

  • Kasları yavaşça kasılır ve gevşetir.
  • Kasılmalar: Hızlı gerginlik ve gevşeme döngüleri.
  • Dışkıda olduğu gibi itme ve süzme veya son idrar damlalarını dışarı atma.

Bu egzersizler işyerinde, yatakta uzanarak veya seyahat ederken günde 150 tekrarla düzenli olarak yapılabilir.