Prostat için hazırlıklar

Prostat bezi olarak da bilinen prostat, erkek üreme sisteminin bir parçası olan garip bir organdır. Prostatın şekli genellikle yenilebilir bir kestane ile karşılaştırılır çünkü düzleştirilmiş bir koniye benziyor.

Prostatit, iyi huylu prostat hiperplazisi ve prostat kanseri, prostatın üç ana hastalığıdır. Her üç hastalık aynı anda aynı prostatta bir arada bulunabilir. Yani prostatit varlığı, hastada prostat hiperplazisi ve prostat kanseri varlığını dışlamaz ve bunun tersi de geçerlidir.

Prostat bezi hastalıklarının tedavisine yönelik ilaç grubunda, prostat dokularının durumunu ve hastanın vücudunun genel durumunu iyileştiren birçok etkili ajan vardır. Bir erkeğin doku büyümesi ve buna bağlı rahatsızlık semptomlarını hafifletmesine hangi ilaçlar yardımcı olur ve etkileri nedir?

Anatomi

Prostat bezi, mesanenin altında bulunan bir düğümle birbirine bağlanan sağ ve sol olmak üzere iki lobdan oluşur. Sırtı doğrudan rektuma bitişiktir, bu nedenle prostatın muayenesi rektumdan yapılır (buna dijital rektal muayene denir).

Erkek üretranın bir kısmı prostattan geçer, bu nedenle bu organ büyüdüğünde veya iltihaplandığında, adam idrar problemleri yaşamaya başlar. İyi huylu prostat tümörleri en yaygın üriner problemdir.

Büyümüş prostatı nasıl hissediyorsunuz? İlk başta, adam çok daha sık tuvalete gitmeye başlar, taşan bir mesanede olduğu gibi güçlü bir baskı hisseder. Sık sık gece dürtüleri ile buna noktüri denir.

Diğer bir sinyal ise idrar yaparken ağrı, daha fazla jet basıncıdır, ancak aynı zamanda tuvalete gitmenin başlangıcı zamanla uzar. Bazen idrar boşaltıldıktan sonra idrar yolundan damlar ve ileri vakalarda güçlü bir prostat büyümesi ile idrar retansiyonu oluşabilir.

Prostat tedavisi için reçeteli ilaçlar

prostatit tedavisi için ilaçlar

Herhangi bir reçeteli ilacın sadece bir sağlık mesleği mensubu tarafından reçete edilmesi gerektiğini ve diyet takviyelerinin aksine gıda olarak değil, ilaç olarak kategorize edildiğini unutmamak önemlidir. Hasta talimatları dikkatlice takip etmelidir.

İşte üzerinde düşünmeniz gereken ilaçların bir listesi:

  • Finasteride.Bu maddenin etkisi, serum, idrar ve prostat bezindeki 5-alfa-dihidrotestosteron seviyesini düşürmektir. Bu durumda prostat boyutunda doğal bir azalma ve maksimum idrar akış hızında bir artış vardır, akut retansiyon ve ilişkili nüks riskini azaltmak.
  • Afluzosin.Bu madde, üretranın tonunu gevşeterek mesanenin boşaltılması sürecini iyileştirir, kas duvarı gevşer, idrar serbestçe akar, mesaneyi dirençle karşılaşmadan serbest bırakır.
  • Dutasteride.Testosteronu 5 alfa dihidrotestosterona dönüştüren bir enzim olan testosteron 5 alfa redüktazın bir inhibitörüdür. Bu madde, prostatın proliferasyonuna katkıda bulunan maddelerin üretimini hızlı ve etkili bir şekilde azaltır. Böylece sorunun belirtileri ortadan kalkar.
  • Silodosin.Etki mekanizması, aşırı idrar birikimi ve atılımı ile ilişkili şişmiş bir mesanenin rahatsızlığını azaltır.

Prostat tedavisi için reçetesiz satılan ilaçlar

  • Sereno meyve özü(aksi takdirde cüce palmiye veya testere hurması olarak adlandırılır). Bu bitkinin özünü içeren müstahzarlar bitkisel ürünlerdir. Dihidrotestosteron sentezini azaltan ve antiandrojenik etkiye sahip olan veya başka bir deyişle doku büyümesini yavaşlatan 5-alfa redüktaz aktivitesini baskılarlar. Ayrıca palmiye meyve özleri, anti-enflamatuar ve dekonjestan ilaçlar olarak işlev görür ve bu da prostat bezinin hacmini azaltmaya yardımcı olur.
  • Afrika erik kabuğu özü.Bu katkı maddesiyle yapılan hazırlıklar, birçok yönden durumu iyileştirmeye yardımcı olur - kanser hücrelerinin büyümesi azalır, yarı daha fazla idrar üretradan ayrılır ve idrara çıkma oranı artar. Bir lipit-sterol kompleksi, ana aktif bileşeni beta-sitosterol olan farmakolojik etkiden sorumludur. Ek olarak, lipit-sterol kompleksi, glandüler stromanın uyarılmasını baskılayarak prostat dokusunun metabolizmasını iyileştirir.
  • Kabak çekirdeği yağı.Kabak çekirdeği yağı formülasyonları, prostat ve mesanenin düzgün işleyişini destekleyen diyet takviyeleridir. Hem prostat büyümesinin önlenmesi hem de daha sonraki yaşamda önlenmesi için kullanılırlar. Bu formülasyonlar genellikle, özellikle omega-6 olmak üzere esansiyel yağ asitleri açısından zengin olan soğuk preslenmiş yağ içerir. Buna paralel olarak, bu asitler beyin sağlığını, gücü, gözlerin uyanıklığını, eklemlerin sağlığını ve vücuttaki diğer birçok dokuyu iyileştirir.
  • Çiçek açan Sally.Müstahzarlar çeşitli formlarda üretilebilir - her ikisi de bitki özü içeren kapsüller ve çaylar. Küçük çiçekli ivan çayı prostat bezinin işleyişi üzerinde gerçekten faydalı bir etkiye sahiptir, önleme için kullanılabilir ve sorun zaten olmuşsa, karmaşık tedavi ile durumu hafifletmek için bir araç olarak kullanılabilir.