Halk ilaçları ile prostatit tedavisi

Prostatit erkeklerde çok sıkıntı yaratan bir hastalıktır. Prostat iltihabı nedeniyle idrara çıkma ve boşalma ağrı ile geçer. Ve prostat iki ana nedenden dolayı iltihaplanır - bu, organın bakteriyel saldırısının veya pelvik bölgedeki dolaşım bozukluklarının bir sonucudur. Prostatitin halk ilaçları ile tedavisi, uygulamanın gösterdiği gibi olumlu bir etkiye sahiptir.

Halk yöntemleriyle prostatit tedavisinin faydaları

Genel olarak prostat nedir, ne işe yarar ve nerede bulunur? Bu, üretra çevresinde bulunan çok önemli bir organdır. Sperm oluşumunda rol oynayan ve sperm hareketliliği veren prostat suyu üretir. Normal bir durumda prostat bir cevizden daha büyük değildir. İltihaplanma ile büyük bir boyuta ulaşabilir ve üretrayı sıkıştırabilir.

prostatit için halk ilaçları

Prostatit tedavisi için antibiyotikler, antiviral ilaçlar, bağışıklığı artıran ilaçlar genellikle reçete edilir. Lazer tedavisi şeklinde çeşitli işlemlerin yanı sıra prostat masajı, ultrason, hidroterapi vb.

Bildiğiniz gibi tüm ilaçların endikasyonları ve kontrendikasyonları vardır. Zararsız antibiyotik yoktur. Bu nedenle mümkünse alternatif tedavi yöntemlerine başvurmak en iyisidir. Prostatitin halk ilaçları ile tedavisi yıllardır test edilmiştir, vücuda zarar vermez, belirli aşamalarda prostatiti güvenilir bir şekilde tedavi eder. Bu arada, halk ilaçları, kural olarak, hastalığın herhangi bir aşamasında her zaman ilacın "ağır topçusu" ile birlikte gider. Ve doktorlar her zaman geleneksel tıbba başvurmayı önerir.

Prostatit tedavisi için en etkili halk ilaçları

Prostatitin evde tedavisi, hastalıkla başa çıkmanın kanıtlanmış yöntemleri kullanılıyorsa oldukça etkilidir. Mükemmel sonuçları garanti eden birkaç popüler tarif var. Ancak sabırlı olmalısınız, herhangi bir geleneksel tıp yöntemi, ilaçlardan en az yirmi gün daha uzun tedavi gerektirir. Ve arı ürünleri hakkında konuşursak, tedavi daha da uzun olacaktır. Ama sonuç olarak, tüm vücut, tüm sistemleri iyileşir.

En etkili yöntemler arasında:

  • maydanoz tohumları ile tedavi;
  • bal ve diğer arı ürünleri;
  • sebze suları;
  • Sarımsak;
  • çeşitli otlar ile tedavi.

Ancak kaynatma tek başına yeterli değildir. Alternatif tedavi yöntemleri de bazı önerilere uymanızı gerektirir. Örneğin, sigara ve alkolü en aza indirin. Çünkü alkol prostatı tahriş eder ve sigara kan damarlarını daraltarak zaten bozulmuş olan kan akışını bozar.

Diyetin de bazı ayarlamalar yapması gerekiyor. Maydanoz, dereotu, kişniş, marul, yaban turpu, ısırgan otu gibi çeşitli yeşillikleri günlük olarak tüketmek çok faydalıdır. Ve tabii ki soğan ve sarımsak. Kabak, deniz ürünleri, kabuklu yemişler, kabuklu yemişler, E vitamini açısından zengin sebze ve meyveler gibi çinko içeriği yüksek besinler faydalıdır.

prostatit için yeşillikler

Çoklu doymamış yağlar günlük diyet için çok faydalıdır. Ve bu balık, keten tohumu yağı, kuşburnu yağı. Bal vazgeçilmezdir.

Zararlı yiyecekler arasında kan damarlarının şişmesine katkıda bulunan tüm sıcak baharatlar ve sirke bulunur. Kan damarlarını tıkayan trans yağlar, kızarmış ve yağlı yiyeceklerin yanı sıra.

Otlar ile prostatit tedavisi

Prostatitin halk ilaçları ile tedavisi bitkisel tedaviyi içerir. Bunların en etkilisi pelin, Kalanchoe'dur. Tüm tedavi süreci için pelin 100 gramı geçmemelidir. Önce kuru ot elle ovulur ve daha sonra bir kevgirden elenir. Elenen her şey iç kullanım içindir. Ve geriye kalan - duş için bir çözüm hazırlamak için.

prostatit için şifalı otlar

Ve böylece tedavi 7 gündür:

  • 3 gün içinde, her iki buçuk saatte bir, bir tutam pelin yutmanız ve suyla yıkamanız gerekir. Yemeklerden önce veya yemeklerden sonra farketmez, geceleri bile ot alımını kesememeniz önemlidir;
  • sonraki 4 gün içinde, pelin sadece gün içinde, günde en az 5-6 kez alınır;
  • 7 gün boyunca akşam için duş yapmanız gerekir. Bunun için 1 çay kaşığı pelin bir litre kaynar su ile dökülür, vücut sıcaklığına soğutulur, süzülür ve 100 mg dökülür. Bu hacmin yarısı anüse, kalan 50 ml ise üretraya enjekte edilmelidir. Bunun için yumuşak uçlu bir bebek şırıngası kullanmak daha iyidir. Keskin bir şekilde enjekte etmek gerekir, daha sonra tüm çözelti mesaneye ulaşacaktır. Ve 3-4. günde biriken tüm irin üretradan dışarı çıkacaktır.

Prostat bezinin tedavisinde bir diyet takip etmek önemlidir: et veya balık yok, süt ürünleri ve tatlılı ekmek yok. Alkol ve sigara yasaktır. Sadece tahıllar, meyveler ve sebzeler.

Bir başka etkili ilaç ise Kalanchoe'dur. Yarım litre votka ile bir bardak ezilmiş Kalanchoe yaprağı dökülür, 5 gün boyunca karanlık bir yerde ısrar edilir. Ve sonra her gün bir çay kaşığı içmelisin. Sağlık durumu normalleştiğinde, haftada bir çay kaşığı tentür kullanmak gerekir. Ağrı çabuk geçer.

kavak kabuğu

Aspen kabuğu prostatit için mükemmel bir ilaçtır. Ancak, ağaç meyve suları ile dolduğunda, Nisan ortasında kabuğu toplamak gerekir. En uygun kabuk kalınlığı 3-5 mm'dir. Bu hammaddenin çoğu gerekli değildir. Sadece 100 gram.

İlk önce kabuğu doğal olarak veya fırında kurutmanız gerekir. Sonra öğütün. 200 gram votka ile 100 gram hammadde dökün, bir kapakla sıkıca kapatın ve birkaç hafta demlenmesi için karanlık bir yere koyun. Kabuğun tamamen votka ile kaplandığından emin olun. Israr ettikten sonra her şey süzülür ve bir cam kaba yerleştirilir. Tentür alma şeması aşağıdaki gibidir: Çeyrek bardak sıvıya 20 damla dökülür ve günde üç kez yemeklerden önce içilir. Çözüm, tüm tedavi süreci için yeterlidir - 2 - 2, 5 ay.

Bazı durumlarda, tedavi sürecini uzatmak gerekli olacaktır.

Bal halk ilaçları

Bu ilaç, antibiyotikler yardımcı olmadığında bile etkilidir. Tedavi için ıhlamur veya çiçek balı gereklidir. Günde 100-200 gram çayla birlikte tüketilmelidir. Ve tüm kurs için en az 10 kilogram bala ihtiyacınız olacak.

Bu tür bir tedaviye yalnızca bileşene alerji yoksa izin verilir.

Çok yakında ağrı kaybolur, normal idrara çıkma sağlanır.

Bal kırlangıçotu ile iyi yardımcı olur. Bunu yapmak için önce bir kaynatma hazırlayın. 100 gram otu 700 gram kaynar suda 20 dakika kaynatın. Daha sonra et suyu soğutulur ve süzülür. Et suyuna bir kilo bal eklenir. Günde üç kez, infüzyon yemeklerden önce bir çorba kaşığı içinde içilir. Ve buzdolabında saklıyorlar. Bir buçuk ay boyunca günde üç kez bir bardakta yulaf kaynatma ile birlikte bir kaynatma içmek gerekir. İlk sonuçlar bir hafta içinde görünecek. Çok daha kolay hale gelecek.

prostatit için kabak çekirdeği

30 gram kavrulmamış soyulmuş kabak çekirdeği 200 gram bal ile karıştırılmalıdır. Daha sonra fındık büyüklüğünde toplar yapıp buzdolabında bekletin. Her gün 1-2 top yemeklerden önce yemek gerekir. Ve yutmak için acele etmeyin, bir süre tadını çıkarın. Böyle bir kursu yılda bir kez yürütmek yeterlidir. Bu, erkeklerde prostatitin iyi bir şekilde önlenmesidir. Tedavi olarak da uygundur.

Kabak çekirdeği çinko açısından zengindir ve bu her yaştaki bir erkek için çok önemlidir.

Maydanozun hastalığın tedavisinde faydası

Maydanoz, A ve C vitaminlerinin deposudur. Aynı zamanda çok güçlü bir anti-inflamatuar ajandır. Yemeklerden önce günde üç kez bu bitkinin bir çorba kaşığı taze suyunu içmek yeterlidir.

Maydanoz sadece kendisi değil, tohumları da faydalıdır.

4 yemek kaşığı. ben. tohumları öğütün, bir bardak kaynar su dökün, ardından 15 dakika pişirin. Soğutulmuş suyu süzün ve yemeklerden önce bir çorba kaşığı için günde 5-6 kez alın.

sarımsak tedavisi

Sarımsak, pelviste bozulmuş kan dolaşımını düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bunu yapmak için 5 karanfil ezin ve yarım litre kaynar su dökün. Bütün bunlar bir gecede infüze edilir. Ve sabahları süzün ve yemeklerden önce çeyrek fincan için günde iki kez alın. 3-4 hafta içinde idrara çıkma ve cinsel aktivite iyileşir.

Prostatit için sıcak banyolar

Prostatit için sıcak banyolar tedaviye ek olarak hizmet edebilir.

Ama uyulması gereken kurallar var:

  • su 35-37 dereceden yüksek olmamalıdır;
  • 20 dakikadan fazla banyo yapmayın.

Gerçek şu ki, böyle bir prosedürün faydası "kanı dağıtmak", ancak sadece hastalığın seyrini ağırlaştıracak olan kan damarlarının şişmesini arttırmamaktır. Sıcak banyoların doğru kullanımı ile gözle görülür bir iyileşme meydana gelir.

Fiziksel egzersiz

Fiziksel egzersiz, prostatitin nedeni pelviste kan dolaşımının ihlali olduğunda etkilidir. Bu genellikle yerleşik bir yaşam tarzına öncülük eden aşırı kilolu erkeklerde olur. Günlük egzersizler yapmalısınız.

Bunlardan ilki, sanki idrara çıkmanın engellenmesi gibi, kalçaların ritmik kasılmasını ve kas gerginliğini içerir. Birkaç saniyelik gerginlik - ve rahatlama. Sıkıştırırken - nefes alın, gevşerken - nefes verin. 10-15 kez tekrarlayın.

İkinci egzersiz squattır. Sırtınızı dik tutarak ve ayaklarınızı yerden çekmeden çömelmek gerekir. Çömelirken, ayakta dururken ellerinizi dümdüz öne koyun - eller dikişlerde.

Üçüncü egzersiz yerde yatmaktır. Dizlerinizi bükmeniz, ayaklarınızı yere düz basmanız gerekir. Pelvisi yerden kaldırır ve kalçaları sıkın, alçaltın, rahatlayın. Nefes alırken yükseltin, nefes verirken alçaltın. Ve böylece 10-15 kez.

Halk ilaçları ile prostatit tedavisinin özellikleri:

Prostatit akut veya kronik olabilir. Akut form, yeterli tedaviden sonra iz bırakmadan kaybolur. Uygun tedavi olmadan kronikleşir. Tedavi ayrıca hastalığın tipine de bağlıdır.

kronik prostatit

Kronik prostatit için en iyi çare kabak çekirdeğidir. Ustaca yapılan her şey basittir: Günde üç kez yemeklerden önce bir avuç kavrulmuş tohum yemelisiniz. Tohumları öğütüp bal ile karıştırabilirsiniz. Bal alerjisi yoksa, günde üç kez böyle bir çorba kaşığı karışımı sadece prostatitten kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda kalp sisteminin işleyişini de iyileştirir.

prostatit için havuç suyu

Havuç suyu da kronik rahatsızlıkların tedavisinde çok iyidir. Sadece su ile %50 oranında seyreltilmesi gerekir. Suyu gücü artırır, iltihabı hafifletir.

prostatit için maydanozlu salatalık suyu

Taze salatalık suyu kan dolaşımını artırır, şişliği giderir. Ayrıca günlük olarak içilmeli ve su ile yarı yarıya seyreltilmelidir.

akut prostatit

prostatit için papatya kaynatma

Hastalığın akut seyri, iltihaplanma nedeniyle ağrıya neden olur. Prostatın şişmesi, bakterilere maruz kalmanın sonucudur. Bu nedenle, tedavi patojenik floranın yok edilmesini amaçlamaktadır. Akut prostatit için bir doktora gitmek en iyisidir. Halk yöntemleriyle ilaç ve tedavi yazacak. Bunun için papatya kaynatma iyidir. Hazır çiçek poşetlerini eczaneden alıp çay gibi demleyebilirsiniz. Tuz kompresleri de yardımcı olacaktır. Yüzde dokuzluk bir tuz ve su solüsyonunda bezi ıslatın, sıkın ve ağrıyan noktaya sıcak bir şekilde uygulayın. Herhangi bir uygun şekilde sabitleyin ve 15-20 dakika bekleyin. Yatmadan önce her akşam prosedürü uygulayın.

Ancak önce prostatitin komplikasyon almadığından emin olmalısınız. Kompres kullanmadan önce, bir muayeneden geçmeniz ve bir uzmana danışmanız gerekir.

Hastalık önleme

En iyi korunma, bulaşıcı hastalıklardan, hipotermiden kaçınmaktır. Aktif bir yaşam tarzı sürün, daha sık yürüyün, güvenilir bir partnerle sürekli yakın bir ilişki içinde olun ve sağlıklı yiyecekler yiyin.

Her gün kızartılmamış bir avuç kabak çekirdeği yemeyi, yarım litre kuşkonmaz suyu içmeyi, çeşitli yemeklere dulavratotu kökü eklemeyi önlemek için çok iyidir.

Ve idrara çıkma sırasında ağrılı duyular şeklinde karakteristik belirtiler ortaya çıkarsa, bir doktora ve geleneksel tıbba danışmalısınız.