Modern tıp prostatit tedavisi için neler sunuyor?

Hemen hemen tüm erkekler ürolojik hastalıkları korkunç bir rahatsızlık, monotonluk ve kişisel yaşamlarını normal şekilde sürdürememe olarak algılar. Birçok insan prostatitin nasıl tedavi edileceğini düşünür, ancak herkes bu sorunu hızla "insanlara" getirmeye ve hayattaki haberleri bir doktorla bile paylaşmaya karar vermez.

doktor hastayı prostatit için tedavi eder

İnternette gizlice bilgilere erişmeden veya yakın arkadaşlarınıza sormadan önce prostatitin bireysel bir hastalık olduğunu ve bu nedenle dikkatli ve hassas bir tedavi gerektirdiğini unutmayın. Böyle bir erkek sorununun yalnızca kültürel olmayan bir yaşam tarzı süren asosyal insanlara veya "cinsel zaferleri" kaybetmiş olanlara özgü olduğunu düşünmemelisiniz.

Bazı bulaşıcı prostatit türleri:

 1. Bakteriyel. Bu tip bulaşıcı prostatitin ortaya çıkmasının nedeni, bakterilerin vücudu üzerindeki aktif etkidir: Escherichia coli, staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve streptokok. Bu mikroorganizmalar doğrudan prostata veya diğer organlardan kan veya lenf yoluyla girebilir.
 2. Virüs. Nedeni sadece prostat bezini değil diğer organları da tehdit edebilen sitomegalovirüs, herpes virüsü ve insan papilloma virüsünün aktivasyonudur.
 3. Mikoplazma. Bunlara, genitoüriner sistemdeki diğer iltihaplara da katkıda bulunan hücre içi organizmalar - mikoplazmalar neden olur.
 4. Trikomonas. Erkeklerde en basit neden - Trichomonas.
 5. gonore. Bu tip patojen - gonokok, her yaşta prostatiti de provoke edebilir.
 6. Klamidyal. Erkeklerde, hücre içi organizmaların neden olduğu en yaygın tiptir - klamidya.
 7. Tüberküloz. Prostat bezinde bulunan Koch çubukları çoğunlukla diğer organlardan aktarılır, bu da tüberkülozlu bir adamın ciddi bir hastalığına işaret eder.
 8. Mantar. Bu, büyük olasılıkla bulaşıcı olmayan prostatittir, çünkü bir kişinin kendi mikroflorasından kaynaklanır - vücudun genel bağışıklığı azaldığında veya antibiyotikler kontrolsüz alındığında aktive olan Candida mantarları.
 9. Karışık. Prostatın iki veya daha fazla enfeksiyon türü tarafından yenilgisi vardır, ancak neyse ki, bu tip prostatiti tamamen tedavi etmek çok zor olduğu için nadiren kaydedilirler.

Tıp ne sunuyor?

Prostatit tedavisi, prostattaki iltihaplanmayı veya tıkanıklığı giderme işlemidir. Bu doğrudur, ancak ancak ortaya çıkış nedeni ortadan kaldırılırsa başarılı bir şekilde tedavi edilmesinin mümkün olduğu anlaşılmalıdır. Peki erkeklerde prostatit nasıl doğru tedavi edilir?

Bir sanatoryumda, ayakta tedavi bazında veya en iyi kliniğin hastanesinde tedavi için, her zaman bir erkek sorununun nedenini belirleyerek bir tanı ile başlamalısınız. Bel, alt karın ağrılarının neden başladığını, prostatta enfeksiyon veya bakteri olup olmadığını üretradan yayma yoluyla tespit etmek gerekir. Enfeksiyöz-bakteriyel nedenlerin varlığında antibiyotik tedavisi reçete edilir. Her durumda zamanlaması, enfeksiyonun vücuda verdiği zararın derecesine bağlı olarak bireyseldir.

25 yaşında prostatit en sık sistematik hipotermiden kaynaklanır. Moda peşinde koşan genç erkekler, geçiş döneminden başlayarak "çok güzel" giyerler, ancak sıcak şeyler (kot pantolon) giymezler. Bu nedenle, bu durumda, antibiyotik tedavisi gerekli olacak, ancak çok ciddi değil.

Prostatiti provoke eden stres faktörleri bir nörolog tarafından tedavi edilmelidir. Çoğu zaman elektroforez, rahatlatıcı masaj ve vitamin tedavisi reçete edilir.

Önemli! Prostatitin nedeni ortadan kaldırılmazsa, herhangi bir tedavi yöntemi sadece işe yaramaz değil, aynı zamanda tehlikeli olabilir.

Temel tedavi rejimi

prostatit için bir uzmanla konsültasyon

Prostat hastalığı oldukça tehlikelidir, bu nedenle sadece bir doktor bir tedavi süreci reçete etmelidir.

Prostatit en etkili şekilde nasıl tedavi edilir? En sık kullanılan yöntemler aşağıda açıklanmıştır:

 • Antibakteriyel ilaçlar. Sadece prostatit bulaşıcı bir yapıya sahipse etkilidir.
 • Alfa blokerler. Hızlı iyileşmesine katkıda bulunan prostat bezinin kaslarının düz kasları üzerinde hareket ederler.
 • Hormonal ajanlar. Bir erkeğin vücudundaki hormonal bozuklukların hızla giderilmesine yardımcı olurlar.
 • Kas gevşeticiler. Prostatın çizgili kaslarındaki gerilimi rahatlatın.
 • Fitopreparasyonlar. Şifalı bitki bileşenleri bazında yapılırlar, prostatit tedavisinde adjuvan olarak kullanılırlar.
 • Fizyoterapötik yöntemler.
 • Popüler halk ilaçları.
 • Cerrahi müdahale. Yalnızca yukarıdaki yöntemlerin tümü etkili olmadığında atanır.

Sorunla başa çıkma yöntemleri

Lazer tedavisi veya prostatitin lazerle tedavisi, prostat hastalığının subakut ve kronik formları için kullanılır. Bu, erkek vücudunun savunmasını artırmanıza izin verir ve asini iyileştirir. İşlemden önce mesane kısmen doldurulmalıdır.

Kronik prostatit formunda, lazer genellikle ilaçlarla birlikte kullanılır. Belirgin belirtiler olmadan ortaya çıkan şiddetli prostatit formlarında etkilidir. Bir erkek, lazer prosedürlerinin ilk küründen sonra iyileşme hissedebilir.

Lazer kullanımı için endikasyonlar:

 • kronik prostatitin konjestif ve bakteriyel formları;
 • ürogenital enfeksiyonlar;
 • prostatit sonucu ortaya çıkan çiftleşme disfonksiyonu ve interoreseptif kısırlık;
 • prostat adenomlu nörovejetatif prostatopati ve prostatit;
 • Üretral darlık.

Prostat bezi tedavisinde yeni - prostatit için bir yama (ayrıntılı bilgi için bağlantıya tıklayın! ). Antik çağlardan gelen bir tarife göre Çin'de yapılan ürolojik göbek bağı, şifalı bitki özleri (aspir boyası, tarçın, Asya muz, kuşak, iki dişli mücevher, şüpheli Corydalis ve Bornean kafuru) içerir.

Bu kompleksin hem 19 yaşındaki erkek çocuklarda hem de yetişkinlikte erkeklerde prostat üzerinde güçlü bir uyarıcı etkisi vardır, kan dolaşımını artırır ve iltihabı azaltır. Kullanımı, skrotum ve perinedeki ağrıyı etkili bir şekilde hafifletir, ödem gelişimini durdurur ve idrara çıkma sürecini iyileştirir. Tabii ki, nonspesifik prostatit tek başına bir yama ile tedavi edilemez; ek antibiyotik tedavisi gerekecektir.

Çinli şifacılar buna "gerçek erkekler için bir yama" diyorlar ve prostatitin evde bu şekilde tedavi edildiğinden ve bir yamanın terapötik etkisi en az 3 gün sürdüğü için sadece birkaç ay içinde hastalıktan gerçekten kurtulduğundan eminler. Bazı uzmanlar Çinli meslektaşların ifadelerine biraz şüpheyle bakıyorlar ve prostatiti tek bir yama ile tamamen tedavi etmenin mümkün olup olmadığını kesin olarak cevaplamayı taahhüt etmiyorlar. Bu soru hala açık.

Prostatit için antibiyotik tedavisi

Bir enfeksiyon tespit edildiğinde, doktorlar belirli mikroorganizmaların duyarlı olduğu ilaçları reçete eder. Tüm antibiyotiklerin prostat bezinin dokularına giremediği akılda tutulmalıdır, bu bazen iyileşme sürecini zorlaştırır.

Enfeksiyon tamamen yok edilmezse, hastalığın tekrarlaması mümkündür.

Prostatit için antibiyotik grupları:

 • florokinoller;
 • makrolidler;
 • sefalosporinler (3. nesil);
 • penisilin grubu;
 • tetrasiklin.

Tedavinin seyri en az 4-8 hafta sürmelidir. Her ilaç sadece bir doktor tarafından ve sadece hastayı muayene ettikten sonra reçete edilir.

Alfa blokerler, sfinkter açıklığı bozulduğunda tedavi edilebilir. Düz kas spazmını hızlı bir şekilde tedavi etmek gerekir, böylece adam idrara çıkma oranını arttırır ve mesanenin duvarlarındaki idrar basıncında bir azalma olur. Tedavi süresi en az 1. 5-2 aydır.

Prostatit hormon tedavisi ile tedavi edilebilir mi? Tek kullanımlarında - hayır. Sadece diğer prosedürlerle kombinasyon halinde etkilidirler, erkeklerin vücudundaki hormonal seviyelerin normalleşmesine, prostat bezinin dokularındaki bezlerin sayısında azalmaya katkıda bulunurlar ve bunun sonucunda iltihaplanma daha az yoğun hale gelir.

Fizyoterapi yöntemleri

prostatit fizyoterapi tedavisi

Fizyoterapi, hastalığa karşı mücadelede mükemmel bir ek yöntem olabilir.

Patolojiyi tedavi etmek için kullanılabilecek fizyoterapi yöntemleri şunları içerir:

 • doğrudan prostat bezine masaj yapın;
 • pelvik kasların güçlendirilmesi (gevşemesi);
 • tetikleyici (miyofasyal tetikleyici) noktalar üzerindeki etki;
 • akupunktur;
 • nöromodülatör tedavi.

Sülük koyalım mı?

Prostatiti sülüklerle tedavi etmenin yolu bugün yeniden doğuş buldu. Prostat hastalığını hirudoterapi ile tedavi etmek için bir doktorun bilgisine ve iyi niteliklerine ihtiyacınız olacak. Cildin bazı bölgelerine sülük yerleştirilemez - iltihaplı ve cildin çok ince olduğu yerlerde uzun süreli kanama olasılığı vardır.

"Kan emiciler", prostatitli anüse, mektubun merkezinin anüs olduğu ve uçlarının sülük olduğu "X" şemasına göre yerleştirilir. Başka bir şemaya göre, sülükler perinenin orta dikişinin her iki tarafına 2 cm geri çekilir, genellikle bir seansa 4'ten fazla sülük eklenir, tüm kurs yaklaşık 4-5 gün zorunlu aralarla oluşur. bir hafta.

İnsanlar arasında prostatit nasıl tedavi edildi?

Erkeklerde prostat bezi ile ilgili sorunlar her zaman olmuştur, bunun bir "21. yüzyılın hastalığı" olduğunu düşünmeyin. Prostatitin nasıl belirleneceği eski zamanlarda biliniyordu. Tüm halk tedavi yöntemleri, genç yaşta erkekler için önleyici tedbirlerin yanı sıra ana yöntemlerle birleştirilebilir. En popüler ilaçlar propolis, maydanoz, kabak çekirdeği ve kırmızı köktür.

Cerrahi müdahale

Prostatit ameliyatı ancak hayati hale geldiğinde endikedir. Diğer durumlarda, doktorlar böyle hassas bir yerde cerrahi müdahaleden kaçınmaya çalışırlar.

İşlem yalnızca bazı durumlarda atanır:

 • Üretranın daralması olduğunda üretranın tıkanması. Aynı zamanda "küçük bir yoldan" gitmek imkansız hale gelir ve tek çıkış yolu ameliyattır. Çoğu durumda, glans penisini açmanın zor olduğu durumlarda tıkanıklığa fimozis eklenir.
 • Apse ile prostatın drenajı. Prostat dokularında irin birikmesi ile onu oradan çıkarmak ve boşluğu durulamak gerekir. Tüm manipülasyonlar özel bir iğne kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Seminal veziküller iltihaplanma sonucu işlevini yitirdiğinde eski haline döndürülür, bu nedenle prostat salgısının geri çekilmesi zordur.
 • Prostatın kısmen veya tamamen çıkarılması. Prostat bezi veya adenomdaki sklerotik değişiklikler için gereklidir. Yalnızca tüm yöntemler olumlu sonuç vermediğinde atanır.

Fiziksel egzersiz

Prostatit, tıkanıklıkla ilişkili olduğu için basit spor egzersizlerinin kullanımı da dahil olmak üzere entegre bir yaklaşımla tedavi edilebilir. Prostata kan akışını ve oksijen kaynağını arttırmak gerekir. Bunu yapmak için, kaslara kan akışını artıracak bir dizi egzersiz yapmanız gerekir.

Kullanışlı:

 • yürüme;
 • koşu yapmak;
 • ağız kavgası;
 • basın egzersizleri

İyi bilinen huş ağacı egzersizi evde günde birkaç kez kolayca yapılabilir.

Masaj

prostatit için prostat masajı

Hastalığın tedavisinde iyi bir sonuç, ilaç ve prostat masajının bir kombinasyonunu verir.

Eller veya özel cihazlarla vücut dokuları üzerinde mekanik etkiye dayalı bir yöntem. Prosedürün özü, cilt ve kas reseptörlerinin tahrişleri algılaması ve bunları merkezi sinir sistemine iletmesidir. Sonuç olarak, merkezi sinir sisteminin tonu artar ve bu sayede tüm fizyolojik sistemlerin aktivitesi üzerinde olumlu bir etki uygulanır.

Tedavi Önlemleri

Herhangi bir tedavi yöntemi seçerken prostatit için kontrendikasyonlar dikkate alınmalıdır.

 • Akut formda, şiddetli ağrı nedeniyle prostat salgısının analizini yapmak mümkün değildir, bazı erkeklerde bu işlem ağrı şokuna neden olabilir. Herhangi bir fizyoterapi işlemi (masaj, ısınma vb. ) yapmamalısınız.
 • Venöz dolaşımın bozulmasına ve prostatın tahriş olmasına neden olduğu için içmek ve sigara içmek kesinlikle yasaktır. Doğru beslenme, sağlıklı bir prostat bezinin anahtarıdır, bu nedenle soda, enerji içecekleri, füme etler, baharatlı ve yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Akut ve bakteriyel prostatit durumunda, prostat bölgesinde malign neoplazmalar, taş varlığında ve idrara çıkma ihlali durumunda masaj yapılmaz. Ayrıca hemoroid, proktit, paraproktit, adenom ve üriner sistemin bazı hastalıkları ile masaj yapmayın.
 • Kronik prostatitte, vücudun aşırı ısınmasına veya hipotermiye yol açabilecek çamur tedavisi yapmak, güneşlenmek ve su prosedürleri yapmak mümkün değildir.

Ve son olarak, daha az önemli bir soru yok - prostatit nerede tedavi edilir? Sadece tıbbi gözetim altında özel bir klinikte. Bazı prosedürler evde yapılabilir, ancak ilgili doktorla kararlaştırılmalıdır. Sağlıklı bir prostatın bir erkeğin rahatlığı, sakin ve samimi bir aile hayatı ve güçlü yavrular olduğunu unutmayın.