Kronik prostatit - semptomlar ve tedavi

Uzmanlar prostat bezini erkeklerde en savunmasız organ olarak adlandırıyor. Prostatın en yaygın iltihabı, hastaya çok fazla rahatsızlık verir. Enflamatuar süreç 3 aydan fazla sürerse, hastalığın kronik formundan bahsedebiliriz. Kronik prostatitin nasıl tedavi edileceği sorunu, daha güçlü cinsiyetin her üçüncü temsilcisiyle karşı karşıyadır. Hastalığı tedavi etmek mümkündür, ancak bu nitelikli tıbbi yardım gerektirecektir. Kronik bir hastalığın karmaşık tedavisini geciktirmemelisiniz, çünkü adenom ve prostat hiperplazisinin yanı sıra erektil fonksiyonda bir azalmaya neden olur.

kronik prostatit için doktor randevusu

teşhis ne demek

Genellikle erkekler kendi iyiliklerini dinlemeye meyilli değildir, bu nedenle prostat bezindeki iltihaplanma süreci uzun süreli bir hal alır. Hastalığın tehlikesi, tamamen asemptomatik olabileceği gerçeğinde yatmaktadır. İlk olarak, üretrit gelişir ve tıbbi yardım almazsanız komplikasyonlardan kaçınılamaz. Zamanla, semptomları ve tedavisi bireysel olan erkeklerde kronik prostatit oluşur. Kronik prostatit formları:

İsim teşhis
bulaşıcı Virüsler, mantarlar veya bakteriler tarafından prostat bezine verilen hasar nedeniyle oluşur. Kan ve idrarın laboratuvar analizi ile ortaya çıkar.
durağan Pelvik bölgede ağrı ile ilerler, çoğu zaman kroniktir. Konjestif bir formun semptomları bazen inflamatuar bir sürecin belirtilerine benzer.
asemptomatik İltihabın klinik belirtileri yoktur, bu nedenle bir erkek uzun süre doktora görünmeyebilir. Hastalığı ancak prostat bezini incelerken tespit etmek mümkündür.

Birçok erkeğe konjestif kronik prostatit (enfeksiyöz olmayan etiyoloji) teşhisi konur. Bu durumda iltihaplanma prostat ve damarların sırrını etkiler.

Görünüm nedenleri

Kronik prostatitin nedenleri çeşitlidir:

 • Yakınlıktan veya çok aktif cinsel yaşamdan uzun süreli yoksunluk;
 • Birkaç perine yaralanmasının varlığı (binerken veya bisiklet sürerken);
 • Mantıksız menü (besin eksikliği ve aşırı kızarmış, yağlı ve tütsülenmiş yiyecekler);
 • Genital organların tekrarlayan enfeksiyonu;
 • Azaltılmış bağışıklık;
 • Ürogenital organların hastalıkları;
 • Hareketsiz ve hareketsiz yaşam tarzı;
 • Çok sıkı ve sıkı iç çamaşırı;
 • Koitus kesintisi;
 • Tarihte fimozis;
 • Ek koruma (prezervatif) olmadan anal seks.

Hastalık hem yaşlıları hem de orta ve hatta genç yaştaki erkekleri etkiler:

 1. Aktif olmayan bir cinsel yaşam ile prostat bezinin salgılanmasının durgunluğu nedeniyle prostatit oluşur.
 2. Sporcular ağırlık kaldırdıkları ve prostat dokusunun mikrotravmasına eğilimli oldukları için risk altındadır.
 3. Uzun mesafeli uçuşların sürücüleri, pelvik organlarda kan durgunluğundan muzdariptir.
 4. Kış balıkçılığının hayranları, vücudun sürekli hipotermisi nedeniyle risk altındadır.

Sık görülen erkek hastalıkları arasında kronik prostatit yaklaşık %20'dir. Bir doktora danışan her beşinci hasta, hastalığın kronik bir biçiminden muzdariptir. Hastalık "gençleşiyor" çünkü modern erkekler kendi güvenliklerini düşünmüyorlar. Kronik prostatitten nasıl kurtulacağınızı bilmemek için cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı temel korumaya dikkat etmek yeterlidir.

Kronik prostatitte baş dönmesi

Hastalığın kronik formunun, penisin ereksiyonunun ihlaline ve boşalma sırasında cinsel tatminin azalmasına yol açtığı gerçeğini düşünmeye değer. Bu temelde, samimiyet korkusu, sinirlilik, kendinden şüphe duyma başlar. Bütün bunlar ayrıca cinsel nedenlerle nevrozlara yol açar.

Enfeksiyon yolları

Doktorlar, enfeksiyöz bir prostatit formuyla iki enfeksiyon yolunu not eder:

 1. Ürinojenik (artan). Üretra yoluyla spesifik mikroorganizmalar prostata girer. Prostat bezinin sırrı normalde sterildir, muayene sırasında herhangi bir bakteri tespit edilmeyecektir. Mikroorganizmaların bir erkeğin vücudunda yaşadığı durumlar vardır, ancak konsantrasyonları hastalığın gelişimi için yeterli değildir. Mikroflora bozulursa, organın enfeksiyonu başlar ve bu da iltihabın gelişmesine yol açar. Bir erkek hemoroid veya sistitten muzdarip olduğunda, enfeksiyon ve komşu organlara zarar verme riskini dışlamayın. Bu durumda, tehlikeli mikroorganizmalar prostata lenfojen yoldan girer.
 2. hematojen. Enfeksiyonun etken maddesi prostata kan dolaşımı yoluyla girer. Bu tür bir enfeksiyonu tetikleyebilecek hastalıklar çeşitlidir: akut grip, çürük vb. Paralel olarak prostat bezinde venöz tıkanıklık varsa, tedavisi uzun sürecek olan yüksek kronik prostatit riski vardır.

Ürologlar, hematojen enfeksiyona yol açan iki predispozan faktör tanımlar:

 1. doğuştan. Kas dokusunun yapısındaki değişiklikler veya dolaşım sistemindeki bozukluklar dahil olmak üzere prostatın anatomik özellikleri.
 2. Edinilen. Kronik prostatitin nedenleri arasında genital organlara travma, alkol için özlem, uzun süreli sigara içme, bulaşıcı hastalık öyküsü ve sık hipotermi sayılabilir.

Hastalığı görmezden gelme tehlikesi, bu aşamada erkeklerde kronik prostatit semptomlarının çoğunlukla yok veya önemsiz olması gerçeğinde yatmaktadır. Hasta, halk ilaçları yardımıyla hastalığın tedavi edilebileceğine inanıyor, ancak bu yöntemler etkisiz. Tedavi rejimleri, yalnızca bir uzman tarafından kapsamlı bir inceleme ve gerekli bilgilerin toplanmasından sonra yapılır.

Uyarı işaretleri

Kronik prostatit belirtileri, hastalığın evresine ve şekline bağlı olarak farklıdır:

form işaretler
Bakteriyel (bulaşıcı) Güçsüzlük hissi, titreme, ateş, kas ağrısı, alt karın ağrısı (ilişki ve uzun süreli yoksunluk ile şiddetlenebilir), idrar yaparken ağrı, idrar yaparken zayıf jet basıncı, geceleri sık idrara çıkma. Uyluk, perine ve rektumda ağrı görülebilir, bu nedenle kronik prostatit belirtileri hemoroid ile karıştırılır.
bakteriye özgü Yukarıdaki işaretlerin tümü, mukusa benzeyen üretradan akıntının eklenebileceği gözlenir.
bakteriyal Yoğun ağrı nedeniyle konjestif prostatit semptomlarını görmezden gelmek zordur. Perine ve uyluklarda lokalizedir. Penis başında rahatsızlık hissedilir. Ağrı, cinsel ilişkinin kesintiye uğraması ve ayrıca yakınlıktan uzun süre uzak durma ile şiddetlenir.

Kronik prostatitin sonuçları, hastalığın süresine bağlıdır:

 • adenom;
 • onkoloji;
 • prostat ve mesane boynunun sklerozu;
 • Erektil disfonksiyon;
 • kısırlık;
 • Azalmış testosteron seviyeleri.

Hastalığın tehlikesi, sadece prostatitin başka bir hastalıkla karıştırılabilmesi gerçeğinde yatmaktadır. Akut faz geçerse kronik prostatit semptomları kaybolur ve tedavi yapılmaz. Adam artık sağlığı için endişelenmiyor ve doktora gitmiyor. Ancak, belirtilerin ciddi şekilde rahatsız etmeye ve normal hayata müdahale etmeye başladığı bir zaman gelir, ancak hastalık zaten uzun bir aşamaya geçmiştir. Konjestif prostatit tedavisi, hastalığın teşhisi ilk aşamada değilse çok daha uzun sürecektir.

doktor kronik prostatit için tedavi reçete eder

Teşhis

Diğer hastalıkların semptomları, kronik prostatitin semptomlarına çok benzer. Hastalığı muayene etmeden tedavi etmek mümkün mü? Muhtemel değildir, çünkü yalnızca doğru bir teşhis prostatit gelişiminin şeklini ve aşamasını belirleyecektir. Rahatsızlık şunlardan kaynaklanabilir:

 • tüberküloz;
 • adenom;
 • Tümör.

Sadece tam bir muayene tanıyı doğrulayabilir veya dışlayabilir. İki tür araştırma vardır:

 • enstrümantal;
 • Laboratuvar.

Hastayla konuştuktan ve anamnez aldıktan sonra ürolog veya androlog sizden bir dizi test yaptırmanızı isteyecektir:

 • Genel idrar analizi;
 • Genel kan analizi;
 • Prostat salgısının analizi;
 • PSA için kan testi.

İçindeki bileşimdeki değişiklik hakkında daha doğru veriler elde etmek için üç kez bir idrar örneği alınır:

 • epitel hücreleri;
 • lökositler;
 • Enfeksiyonların patojenik patojenleri;
 • Spesifik olmayan bakteriler.

Doktorlar kronik prostatitin ne olduğunu ve teşhis etmenin ne kadar zor olduğunu bilirler. Modern transrektal ultrason (TRUS) yöntemi, bunu doğru bir şekilde yapmanızı sağlar:

 1. Ultrason probu olan bir cihaz, hastanın anüsüne dikkatlice yerleştirilir.
 2. Prostat, rektum duvarına sıkıca bağlı olduğu için, uzmanın prostat bezini ayrıntılı olarak inceleme ve doğru bir teşhis koyma şansı vardır.

Geleneksel ultrason, prostatın yoğunluğundaki değişikliği, boyutunu, fibröz odakların, apselerin ve taşların varlığını belirlemenizi sağlar.

Kronik prostatiti tedavi etmeden önce, doktor tanıyı iki kez kontrol etmelidir. En ufak bir şüphe durumunda, tümör odağının varlığını dışlamak için hastayı bir MRI veya BT taramasına yönlendirebilir. Bir erkeğin infravezikal tıkanıklığı varsa, hastalığın nedenini belirlemek için bir röntgen gerekli olacaktır.

konservatif tedaviler

kronik prostatit tedavisi için ilaçlar

Kronik prostatit için tedavi rejimi sadece profesyonel bir ürolog tarafından reçete edilir ve ayrı ayrı seçilir. Doktor, hastalığın nedenini, hastalığın süresini ve ağırlaştırıcı bir patoloji gibi bir faktörü dikkate alır. Konjestif veya enfeksiyöz prostatit erken bir aşamadaysa, tedavi ilaçla olabilir:

 1. Antibiyotik tedavisi. Bakteriyel ajan prostat salgılarında veya idrarda tespit edilirse, prostatit antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilebilir. Enflamasyon telaffuz edilmelidir. Kurs 2 aydan fazla sürmez ve kronik prostatit tedavisinin fiyatı reçete edilen ilaçlara bağlıdır. Her ilacın dozu ayrı ayrı reçete edilir ve kendi kendine ilaç tedavisi komplikasyonlarla doludur. Prostatitin antibiyotiklerle tedavisinden sonraki incelemeler her zaman olumlu değildir, ancak bunun nedenleri vardır. Bazen, enfeksiyon yenilmesine rağmen, semptomlar kursun sonunda devam eder.
 2. Semptomların ortadan kaldırılması. Erkeklerde kronik prostatit tedavisi için ağrıyı durduran ilaçlar sıklıkla kullanılır. Terapi süreci, kaygı düzeylerini azaltmak için antidepresanların kullanımını da içerebilir.
 3. Alfa blokerler. Doktor, mesane kası hipertonisitesi veya artmış intraüretral basınç teşhisi koyduysa, bu ilaçların bir kürü reçete edilir. Bununla birlikte, hastada pelvik taban miyodistrofisi veya bozulmuş kas innervasyonu varsa ilaçlar etkisizdir.
 4. hormon tedavisi. Hormonal muayene sonuçlarına göre yapılır. Androjenler ve antiandrojenler kullanılır.
 5. Vitamin tedavisi. İrrasyonel beslenme ile vitamin-mineral kompleksi nedeniyle besin eksikliği doldurulur. Uzmanlar, "aptallar" hiçbir şekilde yardımcı olmayacağından, popüler diyet takviyeleri ile değiştirilmesini önermezler.
 6. Ürik asit seviyelerinin normalleşmesi. Kronik prostatiti düzenleyiciler yardımıyla tedavi etme yöntemleri, yalnızca prostat bezinde taşların varlığında etkilidir.
 7. bağışıklık uyarıcılar. Prostatit bu şekilde sadece laboratuarda kanıtlanmış immün yetmezlik ile tedavi edilir.

Kronik prostatitin tedavi edilebilir olup olmadığı sorusunu yanıtlayarak, uygun şekilde reçete edilen bir kompleks ile iyileşmenin hızlı bir şekilde geldiğini güvenle söyleyebiliriz.

Operatif tedavi yöntemi

Genellikle hastalık, komplikasyonun hastanın sağlığı ve hatta yaşamı için bir tehdit oluşturması dışında cerrahi müdahale gerektirmez. Modern cerrahi, riskleri ve sağlığa verilen zararı azaltmak için endoskopik müdahaleyi uygular. Cerrahi aşağıdakiler için vazgeçilmezdir:

 • adenom;
 • Tohum tüberkülünün sklerozu;
 • Prostatta taşlar;
 • Prostatın sklerozu.

Kronik prostatitin etkili tedavisi, bir erkek zamanında tıbbi yardım isterse, ameliyat olmadan yapmanızı sağlar. Hastalığın alevlenme aşamasında cerrahi müdahale yapılamayacağını unutmayın. Böyle bir kardinal tedavi yöntemine duyulan ihtiyaç, yalnızca genel klinik tabloyu inceledikten sonra cerrah tarafından belirlenir.

Diğer tedaviler

Erkekler genellikle kronik prostatitin ilaçsız bir şekilde tedavi edilip edilemeyeceği konusunda endişelenirler. Doktor gerçekten başka yöntemler reçete edebilir:

 1. Masaj. Kontrendikasyonları ve prostatın sadece küçük bir bölgesinin masaj için mevcut olduğu gerçeğini unutmayın. Prostat bezinde hiperplastik değişiklikler varsa, bir masaj kursu akut idrar retansiyonuna yol açabilir. Bu da iltihabın daha da yayılmasını ve sepsis gelişimini tetikler. Prostat bezinde venöz staz, prostat kistleri ve taşların varlığında da masaj yasaktır. Durgun bir sırdan kurtulmanız gerekiyorsa, boşalma yoluyla prostatı doğal olarak boşaltmak daha iyidir.
 2. Özel jimnastik. Mesaneyi güçlendirmek ve idrara çıkma aralıklarını uzatmak için kullanılır. Sfinkter ve mesanenin tonunu iyileştirmek, tuvalete gitme dürtüleri arasında 5 saate kadar bir mola vermenizi sağlar. Jimnastik, nörodistrofik değişiklikler ve miyofasyal sendrom için etkisizdir.
 3. Kas stimülasyonu. Pelvik taban kaslarının azaltılmış tonu ile manyetik terapi, fonoforez, transrektal ultrason veya elektrik stimülasyonu kullanılır.
 4. aşılama. Modern tıpta pratik olarak kullanılmaz, çünkü ilaçların üretraya infüzyonuna ağrı eşlik eder ve prostatiti tedavi etmez. Böyle bir tedavinin sonuçları felaket olabilir.

Bir androlog veya üroloğa konjestif prostatitin halk ilaçları ile nasıl tedavi edileceğini sormak daha uygundur. İnternetteki popüler videolar, alkol tentürlerinin ve kabak çekirdeğinin kalitatif kullanımı hakkında videolarla doludur, ancak hiçbir yöntem ilaç tedavisinin yerini alamaz. Hastalığın ne kadar tedavi edildiği de YouTube'daki kahramanlar tarafından değil, sadece doktor tarafından belirlenir.

faydalı egzersizler

Basit bir dizi egzersiz, pelvik bölgedeki kan mikrosirkülasyonunu iyileştirecektir. Her zamanki egzersiz yerine sabahları yapılabilirler:

 1. Bacakları omuz genişliğinde ayırın, kollarınızı yukarı kaldırın ve başın arkasına bağlayın. Nefes alın - yavaşça oturun ve dizlerinizi yanlara doğru yayın, nefes verin - başlangıç \u200b\u200bpozisyonuna dönün.
 2. Bacakları birbirine bağlayın, eller vücut boyunca serbestçe alçaltın. Sol bacağınızı dizinizden bükün, mümkün olduğunca yükseğe kaldırın. Aynısını sağ bacakla tekrarlayın. 10 yaklaşım çalıştırın.
 3. Çömelin, avuç içi aşağı. Nefes alın - yavaşça yükselin, kollarınızı yanlara yayın. Nefes verin - başlangıç \u200b\u200bpozisyonuna dönün.
 4. Altına küçük bir top (tenis topundan daha büyük olmayan) yerleştirdikten sonra yüzüstü yatın. Yere odaklanın ve midenizle topu yerde yuvarlayın. 7 yaklaşımı çalıştırın.
 5. Sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün. Topu aralarında sıkıştırın. Nefes alın - dizlerinizi sıkın, nefes verin - rahatlayın. 3 set yapın, sonunda tekrar sayısını 9 kata kadar artırın.
 6. Ellerinize odaklanarak yere oturun. Kalçanızın altına bir top yerleştirin. Kalça ve cinsel organlar yardımıyla yerde yuvarlamaya çalışın.

Sadece kadınlar için değil, erkekler için de faydalı olan hastalığa ve Kegel egzersizlerine karşı mücadelede yardımcı olun.

Muhtemel Tahminler

Kronik prostatit ile nasıl yaşanır konusunda bilgi aramak yerine bir uzmandan randevu almak daha faydalıdır. Bir doktora zamanında erişim ve makul bir şekilde seçilmiş bir terapi süreci ile sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Kronik prostatitin tamamen tedavi edilip edilemeyeceği sorusu açık bir şekilde cevaplanamaz. Her şey doktorun hangi yöntemleri reçete ettiğine ve hastanın tavsiyelerine ne kadar doğru uyduğuna bağlıdır.

Uzmanlar, hastalığın daha sonraki seyri ile ilgili tahminlerde bulunurken çok dikkatli davranıyorlar. Kronik prostatit bir garanti ile tedavi edilir mi? Tam iyileşme, yalnızca nadir durumlarda kaydedildi, çünkü çoğu zaman hastalık uzun süreli bir remisyon biçimine girer. İdrar ve kan parametrelerinin normalleşmesi not edilir, semptomlar tamamen kaybolur. Ancak doktor tavsiyesine uyulmadan hastalık tekrar rahatsızlık ve komplikasyonlara neden olabilir.