Prostatit için ilaçlar: ucuz ve etkili ilaçların farmakolojik grupları

Erkeklerde prostatit tedavisi hemen hemen her eczanede bulunabilir. İlaç türlerinin ve araçlarının seçimi, genişliği ve çeşitliliği ile etkileyicidir. Bununla birlikte, her birinin bir erkeğin vücudu üzerinde kendi farmakolojik etkisi vardır, bu nedenle belirli bir türün seçimi yalnızca bir uzman tarafından yapılmalı ve seçilen ilaç kesinlikle doktor reçetesine göre kullanılmalıdır.

prostatit için ilaçlar

Farmakolojik ilaç grupları

Prostat iltihabı tedavisi için ilaç gruplarının listesi şöyle görünür:

 1. antibiyotikler. Eylemleri, hastalığa neden olan ajanlar haline gelen mikroorganizmaların ortadan kaldırılmasını amaçlar. Hepsi sadece bakteriyel bir enfeksiyon prostatitin nedeni olarak kabul edildiğinde kullanılır. Üç ana antibiyotik sınıfı yaygın olarak kullanılmaktadır: penisilinler, tetrasiklinler ve florokinolonlar.
 2. Antiviralilaçlar. Prostatit nedeni viral bir enfeksiyon olduğunda kullanılırlar.
 3. Alfa blokerler. Prostatın düz kas dokusunu gevşetmeye ve hastada idrar çıkışını kolaylaştırmaya yardımcı olurlar. İç organların düz kaslarının kontrolsüz kasılmalarına neden olan sempatik sinir sisteminin aktivitesini tamamen bastırabilirler. Sempatik sinir sistemini spesifik olarak etkileyen, sadece prostat üzerindeki etkisini durduran ilaçlar var.
 4. nonsteroidalanti-inflamatuar ve antispazmodik etkisi olan ilaçlar. Bu terapi, prostat iltihabı semptomlarını durdurur, organ ve perine kaslarının tonunu düşürür.
 5. hormonalilaçlar. Enflamasyonun tedavisi, organın şişmesinin azaltılması, idrar atılımı sürecinin normalleştirilmesi için tasarlanmıştır.
 6. fitoterapötikdozaj biçimleri. Doğal bitki bileşenleri kullanılarak yapılmıştır. Enflamasyonu azaltmanın, prostat şişmesini gidermenin, ağrı ve rahatsızlığı azaltmanın mükemmel bir yoludur.

İlaç türleri

Bugün eczanelerde, maruz kalma yöntemi ve yeri ile ayırt edilen aşağıdaki ilaç türlerini satın alabilirsiniz:

 1. Tabletler ve kapsüller. Bu formlar arasındaki fark yapılarındadır - ilkinde kıvam yoğundur, ikincisinde ise yapı jelatinli bir kabuk ve içinde bulunan ilaçtan oluşur. Her iki dozaj formu da yemeklerden önce, yemek sırasında veya yemekten sonra ağızdan (ağızdan) alınır. Ayrıca, bazı ilaçların bir sıvı (su) ile yıkanması gerekir;
 2. Enjeksiyonlar için çözümler (enjeksiyonlar). Bu tür bir terapiyi kullanırken, ilacın organa nüfuz etmesi neredeyse anında gerçekleştirilir. Bazı solüsyonlar intravenöz olarak uygulansa da en yaygın olarak intramüsküler uygulama kullanılır;
 3. mumlar- Bu, prostatiti tedavi etmenin başka bir etkili yoludur. Rektal fitillerin avantajları, aynı anda antibakteriyel, antienflamatuar ve analjezik etkilere sahip olmalarıdır. Doğrudan rektuma sokulurlar, bu sırada hasta yan yatar pozisyonda olmalı ve ilacın uygulanmasından sonra en az yarım saat daha bu pozisyonda kalmalıdır. Bu süre zarfında fitilin çözünmesi ve mukoza tarafından emilmesi için zamanı vardır. Tedavi kursu genellikle 5-10 gündür;
 4. instilasyonlar. Oldukça nadiren ve sadece hastanede kullanılırlar. Bunun nedeni, ilacın neredeyse iltihaplanma odağına iletildiği ve bu nedenle ikincisi hızla geçtiği uygulama yöntemiydi. İlaç, idrar yolundan, yani erkeğin penisinden bir kateter kullanılarak enjekte edilir. Bu, yalnızca sabit koşullarda ve yalnızca deneyimli tıbbi personel tarafından mümkündür;
 5. Mikroklisterler- Bu, prostat iltihabı tedavisi için başka bir ilaç türüdür. Bu dozaj formları, bitkisel kaynatmalara dayalıdır ve ana avantajı, anti-inflamatuar etkisidir. Doğru, bir şey var, ancak tüm doktorlar bu tür tedaviyi tam teşekküllü bir ilaç olarak tanımıyor. Mikrokristalleri, yalnızca erkeklerde prostatitin önlenmesi için uygun olan alternatif tıp araçlarından biri olarak görüyorlar.

Doktor teşhis koymadan önce hastaya teşhis testleri yazar ve bir muayene yapar.

Hastalığın hangi semptomlarının gözlendiğine, prostatitin hangi aşamada olduğuna ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak tipi ve tedavi rejimi belirlenir. Prostat iltihabının her şekli için kullanılan tedavi ve ilaçlar farklı olacaktır. Aşağıdaki faktörleri dikkate almak önemlidir:

 • bir adam kronik veya akut prostatitten muzdariptir;
 • hangi patojen prostatit görünümünü tetikledi: enfeksiyon, patojenik mikroorganizma;
 • belirli ilaçlara veya bileşenlerine karşı bireysel hoşgörüsüzlük.

Daha sonra, tüm avantajları ve dezavantajları ile prostat iltihabı için ilaçları kısaca ele alıyoruz.

En etkili ilaçlar

Prostat bezinin iltihabı, bu hastalıktan muzdarip erkeklere çok fazla rahatsızlık verir. Prostatitin sonuçları daha da tehlikelidir - iktidarsızlık, çocuk sahibi olma yeteneğinin kaybı, onkolojik patolojiler, iltihaplanma sürecinin tüm genitoüriner sisteme yayılması. Her durumda hastalığın etiyolojisine bağlı olarak, ürolog, hastalığın akut ve kronik formlarının tedavisi için en etkili ilaçları reçete eder.

Penisilin antibiyotik grubundan tabletler

Penisilin antibiyotik grubundan prostatit için bu ilaç, enjeksiyon için bir çözeltinin hazırlanması için tabletler ve toz şeklinde mevcuttur. Gram pozitif bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Tabletlerin tedavisinde günlük doz, günde 2-4 g veya 4-8 adet, 4-6 saatte bir, 1-2 tablettir. Tedavi süresi 7-10 günü geçemez. Dozaj rejimi sadece ilgili doktor tarafından reçete edilir.

Tedavi sırasında aşağıdaki kontrendikasyonlar dikkate alınır:

 • böbrek yetmezliği;
 • bronşiyal astım şeklinde alerjik reaksiyonlar ve komplikasyonları;
 • antibiyotiklerin arka planında enterokolit.

Kullanım sırasında dispepsi, alerjik reaksiyonlar, genitoüriner sistem patolojileri şeklinde yan etkiler ortaya çıkabilir.

Sülfonamidler grubundan tabletler

Bu muhtemelen bugün sülfonamidler grubundan prostatit için en etkili ilaçtır. Gram-negatif ve gram-pozitif bakterilerin yanı sıra bazı protozoa türleri üzerinde de etkilidir. İlaç o kadar etkilidir ki, tedavinin başlamasından 10-12 gün sonra hastalığın semptomları kaybolur.

Tedavinin seyri en az 3 hafta sürer. Rejim, hastalığın ciddiyetine bağlıdır (doktor tarafından seçilir) ve şöyle görünür:

 • 1/2 tablet geceleri;
 • gece 1 tablet;
 • sabah ve akşam bir tablet.

Prostat bezi dokularındaki metabolizmayı uyarmak için bu kurs sırasında düzenli bir cinsel yaşam sürmeniz önerilir.

Yan etkiler:

 • ishal;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • titreme;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi;
 • alerji;
 • nadiren kardiyovasküler sistem bozuklukları, hepatit.

İlacın alınmasına kontrendikasyonlar böbrek ve karaciğer yetmezliği, hematopoietik sistem hastalıkları, tiroid patolojisi, bireysel hoşgörüsüzlüktür.

Bir diğer önemli dezavantaj, yüksek maliyettir.

homeopatik ilaç

Homeopatik ilaç, analjezik ve antiinflamatuar olarak kullanılan pastiller şeklinde mevcuttur. Şişliği giderir ve prostatın işleyişini normale döndürür, ürodinami üzerinde olumlu bir etkisi vardır, dizüriyi azaltır.

İlacın kontrendikasyonları vardır:

 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • bez dokularının nekrozu;
 • prostatın onkolojik hastalıkları.

Tedavinin seyri yaklaşık 4 ay sürer. İlacın alınma zamanı yemekten ayrılarak 2 tabletin aynı anda alınması tavsiye edilir. Ağızda çözülürler, uykudan önce ve sonra günde 2 kez alınırlar. Şiddetli semptomlarla günde 4 defaya kadar hap alabilirsiniz. Gerekirse tedavi süreci 1-4 aylık aradan sonra tekrarlanır.

fitopreparasyon

Bu fitopreparasyon, kronik prostatitte dizürik fenomeni durdurmak için kullanılır. Ana etken maddesi sabal palmiyesinin meyvelerinin alkollü özüdür. İlaç, karakteristik bir kokuya sahip bir sıvı içeren kapsüller şeklinde mevcuttur. Prostatitin neden olduğu idrara çıkma bozukluklarını ve dizürik fenomenleri düzeltir.

Bu ilaç yemeklerden sonra günde 1 kapsül alınır. Tedavi seyrinin süresi, ilgili hekim tarafından belirlenir. Kullanılacak kontrendikasyonlar - bireysel hoşgörüsüzlük, çok nadiren alerji, mide ağrıları şeklinde yan etkiler ortaya çıkabilir.

Anti-inflamatuar etkiye sahip immünomodülatör

Bu ilaç, anti-inflamatuar etkiye sahip bir immünomodülatör olarak kullanılır. İlaç, vücudun bulaşıcı hastalıklara karşı direncini arttırır, makrofajların, nötrofilik granülositlerin aktivitesini uyarır, bu da doku ve organların durumunun normalleşmesine yol açar. Araç, bir antibiyotik tedavisi kürü ile birleştirilebilir.

Prostatit tedavisinde fitiller günde 2 defa, tedavinin ilk gününde 1 adet ve sonrasında gün aşırı 1 adet olmak üzere kullanılır. Kursun süresi, ortalama 10-15 fitil olmak üzere, iltihaplanma sürecinin yoğunluğuna bağlıdır.

İlaç diğer ilaçlarla uyumludur, bu ilacın aşırı doz vakası kaydedilmemiştir. Kullanım kontrendikasyonları - bireysel hoşgörüsüzlük, çok nadiren alerjik reaksiyon gibi bir yan etki meydana gelir.

Erkekler için diyet takviyesi

BAA, bileşiminde bir vitamin, mineral ve bitki kökenli özler kompleksi içerir:

 • ısırgan kökü;
 • Afrika eriği kabuğu;
 • Ginseng kökü;
 • ginkgo biloba yaprakları;
 • cüce palmiyenin meyvesi.

Bu dengeli bileşim, bir bütün olarak vücudun genel durumunu ve özellikle genitoüriner sistemin durumunu iyileştirir, prostat dokularının aşırı büyümesini önler, şişmeyi azaltır ve dizürinin etkilerini azaltır.

Ürün, yemeklerle birlikte günde 1 adet aylık bir kursta alınan kapsüller şeklinde mevcuttur. Gerekirse, kurs 3 ay sonra tekrarlanır. İlaç iyi tolere edilir, hipertiroidizm, taşikardi, yüksek tansiyon, uykusuzluk için kullanılması tavsiye edilmez.

Prostatit gibi bir problemle karşı karşıya kaldığınızda, vaktinden önce üzülmeyin. Acilen bir doktora danışmak, gerekli tüm testleri geçmek ve kapsamlı bir muayeneden geçmek gerekir. Bu verilere dayanarak, ürolog yeterli ve etkili bir tedavi önerebilecektir.