Evde prostatit önlenmesinin temelleri

doktor prostatitin önlenmesi konusunda tavsiye verir

Prostatitin önlenmesi, erkek sağlığının garantisidir, çünkü güç doğrudan buna bağlıdır. Prostat bezindeki iltihaplanma sürecini önlemek için belirli kurallara uyulmalıdır. Her şeyden önce, yaşam tarzınızda değişiklik yapmaya değer: beslenmeyi iyileştirin, durumunuzu izleyin, terapötik egzersizler yapın ve masaj yapın. Hasta rehabilitasyon sürecindeyse, önleyici tedbirler arasında geleneksel tıptan ilaçların ve tıbbi ürünlerin kullanımı yer alır.

prostatit önlenmesi

Prostatiti ortadan kaldırmayı veya önlemeyi amaçlayan önleyici tedbirler geleneksel olarak birincil ve ikincil olarak ayrılır:

 • hastalığın gelişmesini önlemek için birincil yapılır;
 • Hastalığın tekrarını veya kronik bir forma dönüşmesini önlemek için prostatiti olan hastalarda ikincil korunma gereklidir.

Önleme, prostatiti önlemeye ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan bir dizi terapötik önlemi içerir. Bu hastalığı önlemek için erkekler birkaç önemli kurala uymalıdır:

 1. Sağlıklı yiyecek. Diyetin gözden geçirilmesi, birçok hastalığın önlenmesi döneminde ana noktalardan biridir. Yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçının. Akut kullanıldığında, prostat mukozası tahriş olur ve yağlı yiyecekler, kan damarlarının duvarlarında kolesterol plaklarının oluşumuna katkıda bulunur, bu da prostat bezine kan akışını büyük ölçüde bozar ve patojenik mikroorganizmaların üremesi için uygun koşullar yaratır.
 2. Kötü alışkanlıklardan vazgeçmek. Önleyici tedbirler sırasında sigara ve alkol kesinlikle yasaktır. Sigara dumanı vücuttaki metabolik süreçleri etkileyerek vücudun sarhoş olmasına neden olur ve etil alkol kalp kasını yükler ve dolaşım bozukluklarına katkıda bulunur. Vakaların% 40'ında alkolün prostatitin ana nedeni olduğu belirtilmektedir. Ek olarak, alkol kötüye kullanımı, tüm erkek genitoüriner sistemini olumsuz yönde etkiler ve genellikle gücü ihlal eder.
 3. Zamanında bir doktora görünün. Prostatit gelişiminin klinik belirtilerini görmezden gelmek imkansızdır. Ek olarak, herhangi bir bulaşıcı hastalık, prostat bezindeki iltihaplanma sürecine katkıda bulunabilir. STD'lerle kendi kendinize ilaç vermeyin.
 4. Hipotermiden kaçının. Genellikle prostat bezinin iltihabı, soğukta uzun süre kalmanın sonucudur.
 5. Egzersiz yapmak. Vücudu iyi durumda tutmak önemlidir. Özellikle bir erkeğin mesleki faaliyeti yerleşik bir yaşam tarzı ile ilişkiliyse, her gün spora en az 20-30 dakika ayırmanız önerilir. Prostatitin ana nedenlerinden biri, prostat bezindeki kan akışının durgunluğudur.
 6. İlaçları alın. Potens ile ilgili sorunlar tespit edilirse, bir erkeğin doktor tarafından reçete edilen ilaçları almaya başlaması gerekir. İlaç tedavisi prostatit ile baş etmenin en önemli yöntemlerinden biridir. Aynı zamanda, birçok etkili çaresi olan geleneksel tıbbı da unutmayın.

Egzersizler

Prostatitin önlenmesinde fiziksel egzersizlerin ayırt edici bir özelliği, anüs çevresindeki kas grubunun eğitimidir. Güçlendirilmesi gereken kası belirlemek için idrara çıkma sırasında idrar akışını geciktirebilir, üçe kadar sayabilir ve rahatlayabilirsiniz. Daha sonra aynı şekilde idrara çıkmadan hareket edilmesi önerilir.

İlk haftadaki bu tür fiziksel egzersizler günde 5 set 10 kasılma şeklinde yapılmalıdır. İkinci haftadan itibaren, antrenman yoğunluğunun günde 100-150 tekrara çıkarılması önerilir.

Prostatiti önlemek için ayakta dururken başka egzersizler yapabilirsiniz:

 1. Bir ayağınızla yere yaslanın ve diğeriyle 80 kez ileri geri geniş dönüşler yapın. Sonra bacakları değiştirin.
 2. 100 kez yerinde zıpla.
 3. Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve her iki yönde 15 kez eğim yapın.

Terapötik jimnastik de sırtüstü pozisyonda yapılır:

 1. Bacakları sırayla mideye çekin, ardından maksimum genişliğe kadar ayırın.
 2. Derin bir nefes alıp 5 saniye nefesinizi tutmanız, ardından oturma pozisyonu almanız, bacaklarınızı önünüzde uzatmanız ve parmak uçlarınızla onlara ulaşmanız önerilir.
 3. Sırt üstü yatarak bacaklarınızı zemine dik bir konuma kaldırın, ardından "bisiklet" egzersizine geçin.
 4. Karnınıza lastik bir topun üzerine yatın ve ellerinize yaslanarak yerde yuvarlayın.

Bu egzersizler vücudun durumunu iyileştirecek ve prostatiti önleyecektir. Ek olarak, kontrastlı bir duş almak yararlıdır - dönüşümlü olarak soğuk su (15 saniye) ve sıcak (30 saniye) altında durun. Yatmadan önce tavsiye edilir.

Prostat bezinin iyileştirici uyarımı

Önleyici bir önlem olarak prostat stimülasyonu yapılması önerilir. Evde, erkek genital organlarının normal işlevini geri kazandıran özel bir masaj yardımıyla durumu önemli ölçüde hafifletebilirsiniz.

Bu masaj yardımcı olur:

 • kan akışını iyileştirmek, böylece bezi oksijen ve diğer faydalı maddelerle beslemek;
 • testosteronda bir artış - ereksiyondan sorumlu olan ana erkek cinsiyet hormonu;
 • normal idrara çıkmanın geri yüklendiği kasık kaslarının tonunu arttırın.

Prostat masajının sıklığı hastanın bireysel özelliklerine göre belirlenir. Bir erkeğin konjestif ve kronik prostatiti varsa, haftada 2-4 seans yapması gerekir. Önleyici tedbir olarak sağlıklı yaşam prosedürü uygulanırken seans sayısı 1-2'ye düşürülebilir. Masaj için özel uyarıcılar kullanılıyorsa, haftalık işlem sıklığı 2-3'e yükseltilebilir.

Uzmanlar, prostat masajı yapmak için birkaç temel yöntem belirler:

 1. Manuel masaj. Prostatit parmaklardan etkilenir. Bu yöntem, hastalığın kronik formunda önleyici amaçlar için daha fazla kullanılır.
 2. Dolaylı teknik, anüs kaslarını sıkmaya ve gevşetmeye dayanır. Bu teknik prostatitin erken evrelerinde kullanılır.
 3. Anüs yoluyla rektal masaj. Özel vakum pompaları kullanılarak gerçekleştirilir.
 4. Papatya officinalis'in lavman kaynatma. Bir su akışı ile masaj, kısa bir süre için kendi içinizde tutarak yapılmalıdır.
 5. Ürolojik masaj. Bu teknik klinik ortamlarda kullanılmaktadır, çünkü. Bunu gerçekleştirmek için üretrayı etkileyen özel bir alete ihtiyacınız var.

Masaj yaparken anüs mukozasına zarar vererek durumu daha da kötüleştirmemeye dikkat etmelisiniz. Prostat stimülasyonu şeklinde terapötik ve önleyici tedbirler, aşağıdaki hastalarda kontrendikedir:

 • hemoroid;
 • prostatta taşlar;
 • farklı etiyolojilerin tümörleri;
 • diğer ürolojik hastalıkların akut seyri.

Masajdan önce, sağlıklı yaşam seansının uygulanabilirliğini belirlemek için kapsamlı bir muayeneden geçilmesi önerilir.

Diyet

Prostatit ile hastalanmamak için doğru beslenmeyi izlemelisiniz. Buğulanmış veya haşlanmış yemekler yemek tavsiye edilir.

Prostat bezindeki iltihaplanma sürecini önlemek için, yiyeceklerin günlük kalori içeriği azaltılmalıdır. Aynı zamanda gün içinde sıvı alımını artırmak gerekir. Prostatite neden olan patojen mikroorganizmaları vücuttan uzaklaştıracak olan idrar çıkışını artırmak için en az 2 litre içilmesi önerilir.

Erkeklerin günde yaklaşık 3000 kcal tüketmeleri tavsiye edilir. Bu enerji miktarı şunlardan oluşmalıdır:

 • 100 gr protein;
 • 400 gr karbonhidrat;
 • 70 gr yağ (bitkisel kökenli).

Ayrıca prostatit gelişimini önlemek için diyete aşağıdaki ürünleri eklemeniz önerilir:

 • sığır eti, kümes hayvanları ve yağsız balık;
 • yumurtalar;
 • soya fasulyesi, baklagiller;
 • domates;
 • Süt Ürünleri;
 • Deniz ürünleri;
 • lahana;
 • bal;
 • Fındık.

Bu ürünler, erkek vücudunun sağlığı için gerekli olan çok sayıda faydalı mikro element ve vitamin içerir.

İlaç tedavisi

Genellikle, prostatitin önlenmesi için uzmanlar, bir boğanın prostat bezinden bitkisel maddeler veya özler içeren müstahzarlar reçete eder. İnsan prostat bezinin etkili uyarıcılarıdır, salgı üretimini arttırır ve durgun süreçleri ortadan kaldırır.

Kural olarak, ürologlar, prostat bezindeki iltihabı ortadan kaldırmaya yardımcı olan pelvik organlardaki tıkanıklığı gideren tabletler veya fitiller şeklinde ilaçlar reçete eder.

Ayrıca prostatın tedavisi ve önlenmesi için sağlığı iyileştiren ve uzun vadede kanser riskini azaltan vitaminlerin yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Erkeklerin vitamin bakımından zengin kompleksler içmeleri önerilir:

 • A - prostat adenomunun önlenmesi;
 • B - kan dolaşımını iyileştirir;
 • E, K - prostatta neoplazm riskini azaltmaya yardımcı olur.

Alternatif bir yöntem, eczanelerden satın alınabilen diyet takviyelerinin kullanılmasıdır.

Selenyum erkek sağlığı için en önemli eser elementlerden biridir. Testosteron sentezinde yer alır, üreme fonksiyonunu normalleştirir, sperm kalitesini artırır ve ayrıca prostat üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

halk yöntemleri

Prostatitin önlenmesi ve tedavisi için sadece modern ilaçları değil, aynı zamanda geleneksel tıp yöntemlerini de etkili bir şekilde kullanabilirsiniz:

 1. Yulaf kaynatma. 2 yemek kaşığı ile hazırlanır. ben. soyulmamış yulaf ve 700 ml su. İçecek, fasulyeler yumuşayana kadar 30 dakika veya daha fazla kaynatılır. Daha sonra kaynatma birkaç saat demlenmeye bırakılır, süzülür, maydanoz suyu (50-60 mi) ile karıştırılır ve günde 100-150 ml tüketilir.
 2. Ceviz testosteron üretimi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Günde en az 100 gr olacak şekilde saf halde yenebilir veya tıbbi bir karışım haline getirilebilirler. Bunu yapmak için, bir bütün limonlu bir kıyma makinesinden bir bardak fındık geçirilir ve 1 yemek kaşığı kütlesine eklenir. ben. bal. Karışım 1 saat demlenmeli, ardından günde 3 kez 1 yemek kaşığı tüketilebilir. ben. Ayrıca kıyma makinelerinden geçen fındıklar 1 yemek kaşığı ile seyreltilebilir. ben. ayçiçek yağı. Bu formdaki çare, sabahları aç karnına tüketilmesi tavsiye edilirken, ılık inek sütü ile yıkanırsa etkinliği artar.
 3. Ivan çayı, prostatitin önlenmesi için mükemmel bir çözümdür. Demlemek için 2 çay kaşığı yeterlidir. hammadde ve 500 ml kaynar su. Çay günde en az 3 defa ılık olarak içilmelidir.
 4. Kabak çekirdeği, prostat bezinde inflamatuar süreçlerin varlığında mükemmel yardımcıdır. Saf ve kurutulmuş olarak yenebilirler. Kabak çekirdeğinin bal ile eşit oranlarda kullanılması tavsiye edilir. En az 1 yemek kaşığı yemelisiniz. ben. tohumlar.
 5. Huş ağacı yapraklarının kaynatılması, anti-inflamatuar bir etki sağlar ve ayrıca prostat bezinde patojenik mikrofloranın gelişmesini engeller. Yemek pişirmek için: 1 yemek kaşığı. ben. hammaddeler 1 bardak kaynar su ile dökülür, ardından birkaç saat demlenir. Kaynatmanın küçük porsiyonlarda alınması tavsiye edilir.
 6. Bal sbiten prostatit tedavisi ve önlenmesi için iyi bir çözümdür. Pelviste kan dolaşımını iyileştirmeye, gücü artırmaya ve prostat bezindeki iltihaplanma sürecini hafifletmeye yardımcı olur. 1 yemek kaşığı alın. ben. aç karnına yatmadan önce, bir bardak ılık suya yayın.

Geleneksel tıp yöntemleri etkilidir, ancak alerjik reaksiyona neden olabilir ve kronik hastalıkları şiddetlendirebilir. Bunları kullanmadan önce bir doktora danışmanız önerilir.

Erkek sağlığını korumak için önleyici tedbirlere uymak gerekir. Zamanında tedavi, hastalığın sonuçlarından kaçınmaya yardımcı olacaktır.