Prostatit için egzersizler

prostatit için terapötik egzersizler

Prostat bezi hastalıklarının tedavisi nadiren ilaç almakla sınırlıdır. Erkeklere ayrıca sağlığı iyileştirmek için fizyoterapötik prosedürler ve fiziksel egzersizler gösterilir. Prostatit için egzersizler, pelvisteki durgun süreçlerle başa çıkmaya ve hastalığın semptomlarının tezahürünü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Jimnastik ihtiyacı

Her insanın düzenli egzersize ihtiyacı vardır. Prostatit ve prostat adenomu için egzersiz yapmazsanız, etkili ilaçların kullanımı ile tam iyileşme gerçekleşmeyecektir. İlaçların etkisini arttırır, idrara çıkma sürecini normalleştirir, gücü arttırır.

Hastalıktan doğru bir şekilde kurtulmak için iktidarsızlığa neyin neden olduğunu bulmak önemlidir. Prostatta tıkanıklığın neden olduğu hastalık durumlarında, şarj etmeden yapamazsınız. Ayrıca, eczane ilaçlarından daha iyi bir etki sağlayabilir. Enfeksiyöz nitelikteki kronik prostatit ile ilaç almaktan kaçınmak mümkün olmayacaktır, ancak beden eğitimini unutmamalısınız.

Prostat için jimnastik aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • toksik maddelerin vücuttan atılmasını teşvik eder;
 • hücre beslenmesini iyileştirir;
 • pelvik organlarda kan dolaşımını normalleştirir;
 • prostat kaslarını çalıştırır.

Hastalığın akut seyrinde prostatı iyileştirmek için egzersiz yapmanın istenmeyen bir durum olduğu unutulmamalıdır. Doktor resepsiyonda bu konuda uyarır. Eğitim sırasında rahatsızlık ve şiddetli ağrı hissedilebilir, bir uzmana danışmak bir tavsiye değil, zorunlu bir önlemdir.

Erkekler için bir dizi egzersiz

Prostatın nasıl güçlendirileceği ile ilgilenen hatırlamakta fayda var: sonuca ancak düzenli eğitim ile ulaşılabilir. Yararlı etkilerinden şüphe ederek, birkaç gün sonra genitoüriner sistem kaslarının jimnastiğini bırakmaya gerek yok. Tüm unsurları doğru bir şekilde uygularsanız, 2-4 hafta içinde semptomları ortadan kaldırmak mümkün olacaktır. Kompleks, basının kasları, pelvis, bacaklar ve ayrıca nefes egzersizleri için egzersizler içerir. Prostatit ile yaşam tarzınızı değiştirmeniz önerilir: daha fazla yürüyün ve bisiklete binin, doğru yiyin, düzenli olarak doktora gidin.

Temel egzersizler (fizyoterapi egzersizleri)

Fiziksel aktivite düzenli bir ısınma ile başlar. Vücutta ciddi rahatsızlıklar olsa da veya ameliyattan sonra bile tüm insanlara yapılması caizdir. Doktorunuza danıştıktan sonra herhangi bir spor yapmak caizdir.

Prostatit ile hangi egzersizler yapılmalıdır?

 1. Yarım squat.Bacaklarınızı omuz genişliğinde açın ve düzenli ağız kavgası yapın, ancak dizleriniz mümkün olduğunca geniş yayılmalıdır. Elemanı 5-10 kez yavaşça gerçekleştirin, kaslarda rahatsızlıktan kaçının. Prostatit için ağız kavgası çok faydalıdır, ancak hiçbir durumda ağırlıklarla yapılmamalıdır. Bundan eğitimde sonsuza dek terk edilmelidir.
 2. Bacakların bükülmesi ve uzatılması.Sırt üstü yatarak, alt uzuvlarınızı kaldırın (bu noktada düz kalmalıdırlar) ve ardından dizlerinizi göğsünüze çekerek bükün. 5 kez tekrarlayın, birkaç yaklaşım yapabilirsiniz.
 3. Bacakları yükseltmek.Sırt üstü yatarak, dirsekleriniz üzerinde yükselin ve bacaklarınızı yerden birkaç santimetre koparın, birkaç saniye bu pozisyonda kilitleyin. Ardından, bacaklarınızı 10 kez açın ve birleştirin, 3 set yapın. Dizlerinizi açamazsınız, ancak uzuvlarınızı yerden 10 cm uzakta tutun. Sonra onları yere indirin, dinlenin ve 5-10 kez tekrarlayın.
 4. "Huş".Bacaklarınızı ve pelvisinizi zemine göre dik bir açı oluşturacak şekilde kaldırın. Ellerinizle sırtınızı destekleyerek birkaç saniye dondurun. 5-7 kez yapın.
 5. Yerine geç.Kanı iyi hızlandırdığı için egzersiz kronik prostatit için endikedir. Dizlerinizi yukarı kaldırmaya çalışmanız, her bacakta en az 8-10 tekrar yapmanız gerekir.
 6. Dizinizi göğsünüze çekin.Sağ tarafınızda yatarken, sol dizinizi göğsünüze doğru uzatın. 5-8 kez yapın, sonra yuvarlayın ve aynı şeyi sağ bacakla tekrarlayın.

"Köprü", prostatit için terapötik jimnastik egzersizleri kompleksini tamamlar. Her yetişkin erkek yapamaz, ancak görevi basitleştirebilirsiniz. Karnına yatmak, elleriniz üzerinde yükselmek ve bir yay oluşturarak sırtınızı mümkün olduğunca bükmek gerekir. Farklı şekilde yapabilirsiniz: sırt üstü yatın, dizlerinizi bükün, avuçlarınızı pelvisin yanına koyun. Omuz bıçakları, baş ve ayaklar dışında yerden her şeyi kaldırarak gövdeyi kaldırın.

Fiziksel hazırlığı iyi olan erkeklerde egzersiz tedavisi sırasında ağrı oluşmaz. Prostatit ile şarj, vücutta hoş bir sıcaklıkla sona ermelidir. Genellikle ertesi gün kaslarda rahatsızlık olur, ancak bu kesinlikle normaldir ve çalıştığını gösterir.

Yoga

Çeşitli asanalar, birkaç ay içinde ağrıdan kurtulmanıza ve tüm organizmanın işleyişini iyileştirmenize izin verir. Karın bölgesi kaslarının tutulduğu pozisyonlar iltihabı hafifletir. Farklı kompleksler var, herkesin erişebileceği oldukça basit egzersizleri içeren prostatitli erkekler için hatha yoga önerilir. İçinde konjestif prostatiti ortadan kaldırmak için gerekli olan ters asanalar toplanır.

Prostatit için jimnastik evde yapmak kolaydır, ancak spor salonuna gitmek mümkündür. Seans sırasında rahatsızlık veya refahta bozulma yaşarsanız, eğitimi bırakmak daha iyidir. Halsizlik, fiziksel uygunluk eksikliğinden veya göğüs ve karın üzerindeki baskıdan kaynaklanabilir.

 1. İlk Asanaüçgen denir. Yürütme sırasında sırt düz kalır, bacaklar mümkün olduğunca geniş aralıklıdır. Bir elinizle ayağa ulaşmanız ve tutmanız, dizinize yüzünüzle dokunmanız gerekir. Pozda 15 saniye dondurun, ardından diğer bacağınızla aynı şeyi tekrarlayın.
 2. İkinci Asanaprostatite karşı - kapalı bir halka. Karnınızın üzerinde yatarken, gövdenizi yerden (göğüs) kaldırın ve ayrıca bacaklarınızı kaldırın. Ayak bileklerinden uzuvları desteklemek için ellerinizi kullanın ve 15-30 saniye pozisyonda kalın.
 3. Üçüncü Asanakartal adı altında kesinlikle hastalığı yenmeye yardımcı olacaktır. Dizler hafifçe bükülü olarak ayakta yapılır. Sağ incik karşı uyluğun üzerine atılmalı ve bir dakika ayakta durmalıdır. Sonra biraz dinlenin ve diğer bacağınızla tekrarlayın.

Evde prostatit tedavisi için zorunlu nefes egzersizleri olmalıdır. Özellikle yapılması kolay olduğu için günde birkaç kez yapılması tavsiye edilir. Nefes alırken kollarınızı yukarı kaldırmanız, nefesinizi tutmanız ve uzuvlarınızı indirmeniz, ağzınızdan nefes vermeniz yeterlidir. 3-4 kez tekrarlamak ve sonra ara vermek daha iyidir.

Yoga, sabah uyandıktan sonra veya yatmadan birkaç saat önce verilir. Hareketler, nefes almak gibi yumuşak ve yavaştır. Temiz havada spor yapmak veya en azından egzersiz süresince pencereyi açmak gereksiz olmayacaktır (hastalanmamak için taslaklardan kaçınılmalıdır). Dersten sonra kontrast duşu almanız önerilir.

Kegel jimnastiği

Genellikle kadınlar Kegel kompleksiyle karşı karşıyadır, ancak çok az insan erkeklerin bir ücret aldığını bilir. Birçok avantajı vardır, yani:

 • ereksiyonu geri yükler ve seks süresini uzatır;
 • cinsel organlarda kan dolaşımını iyileştirir;
 • erken boşalmayı önler;
 • tohum kalitesine olumlu etkisi vardır.

Önemli bir nokta - Prostatit için Kegel egzersizleri sabahları ereksiyon sırasında yapılır. Şarj etmede zor bir şey yoktur, ancak birkaç kurala uyulmalıdır. Penise yumuşak bir bantla dikkatlice bağlanan küçük bir ağırlığa ihtiyacınız olacak. Ağırlığı biraz kaldırmaya çalışarak kasları zorlamak gerekir. Ağırlığını zamanla arttırmanız önerilir.

Penisin sertliğinden sorumlu olan pubococcygeus kası çalıştırılmalıdır. Prostattan düzenli egzersiz, yaşlı ve genç erkeklere yardımcı olacaktır. Sadece cinsiyetin kalitesini iyileştirmek değil, aynı zamanda testislerin işleyişini iyileştirmek de mümkündür. İdrar yaparken kasın yerini bulmak kolaydır. Kasların kasılmasını hissetmek için akışı birkaç saniye tutmak ve devam etmek gerekir. Daha iyi anlamak için elinizi pubise koyabilirsiniz. Kas bulduktan sonra, erkeklerde prostatit tedavisi için egzersizler yapmalısınız:

 • pelvisin tüm kaslarını tamamen gevşetin (bununla birlikte, eğitimin başlangıcında genellikle problemler vardır);
 • kasık-koksigeal kası gerin, anüsü geri çekin ve birkaç saniye oyalayın;
 • öğeyi yaklaşık 15-18 kez tekrarlayın, gerginlik süresini 10 saniyeye çıkarın.

Bu egzersiz ereksiyon gerektirmez, bu nedenle işte veya ulaşımda bile yapabilirsiniz. İlk başta zorluklar ortaya çıkar, eğitime daha fazla zaman ayırmanız gerekecek, ancak 2-3 hafta sonra yük bir alışkanlık haline gelecektir. Prostatit için fiziksel egzersizler her zaman Kegel jimnastiği ile birleştirilir ve bazı durumlarda havuz, yoga, koşu dersleri eklerler.

prostat masajı

Çoğu erkek, prostatitin masajla tedavisinin yalnızca anüs yoluyla parmaklarla yapıldığını düşünür. Genellikle sadece düşünmek korkuya veya utanmaya neden olur, ancak bir alternatif var. Tenis topuyla prostat masajı gerçek bir kurtuluş olacaktır, çünkü bunu kendiniz yapabilirsiniz. Egzersiz güvenlidir, ağrıya neden olmaz ve özel beceriler gerektirmez.

İşlem basittir, ancak rahatsızlıktan kaçınmak için doğru şekilde yapılmalıdır. Normal bir tenis topuna ve jimnastik minderine ihtiyacınız var. Egzersize nefes egzersizleri veya egzersiz terapisi ile başlayın. Top yere yerleştirilmeli ve kasık ile temas edecek şekilde "oturun". Masaj yapmak basittir - pelvisinizle 5 dakika yerde yuvarlayın. Günde 3-4 set yapın, süre arttırılabilir. Prostat için yapılan bu egzersiz her yaşta prostatitin önlenmesinde etkilidir. Kalça üzerinde yürümeyi de ekleyebilirsiniz, ancak sırtınızı düz tutmanız gerekir.

Önemli noktalar

Ana kural, prostat bezi için egzersiz yaparken aşırıya kaçmamaktır. Komplikasyonlardan kaçınmak için bir uzmana danışmanız şiddetle tavsiye edilir. Prostat eğitimi sırasında ağrı olmamalıdır, kaslarda hafif rahatsızlık kabul edilebilir.

İnme ve kalp krizinden sonra prostat adenomunun ilk 6 ay fiziksel egzersizlerle tedavisi mümkün değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, prostatit alevlenmesi sırasında spor yapmak yasaktır. Yüksek vücut ısısı, inflamatuar süreç veya enfeksiyon hakkında bilgi verecektir. Ayrıca, ameliyat sonrası kronik patolojilerin, aort anevrizmasının alevlenmesi sırasında jimnastik yapılması önerilmez. Dikkatle, intervertebral veya kasık fıtıkları, yüksek tansiyon ve dolaşım sisteminin diğer hastalıkları varsa, prostat ve güç için egzersizler yapılır.

Prostatit tedavisi jimnastik veya masaj olmadan hayal edilemez. Çoğu durumda, çeşitli ilaçlar değil, hastalığı uzun süre unutmaya yardımcı olan onlardır. Yoga, fizyoterapi egzersizleri, yüzme, Kegel egzersizleri, prostat ile yürüme yapılması önerilir. Çoğu zaman, en iyi sonuçları elde etmek için birkaç teknik halk ilaçları ile birleştirilir.