Erkeklerde prostatit: evde semptomlar ve tedavi

prostatitli erkeklerde ağrı

Prostatit, erkeklerde prostatın (prostat) iltihaplanmasıdır. İstatistiklere göre, bu 25 ila 50 yaş grubundaki en yaygın ürolojik hastalıktır. Hastalığın ana nedenleri 2 gruba ayrılabilir: bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan. Bildirilen vakaların çoğunda, prostatitin nedenleri özellikle bulaşıcı değildir.

Hastalığın gelişmesinde birçok faktör rol oynar: sigara, hipotermi, düzenli alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam tarzı, genital sistemdeki enfeksiyonlar ve sonunda prostata yayılan. Ayrıca prostat ve dar iç çamaşırı, alerjik reaksiyonlar, travma, şiddetli stres, kabızlık ve uzun süreli idrar tutma sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Hastalığın tezahürü için itici güç genellikle düşük cinsel aktivite veya uzun süre yoksunluktur. Tüm bu faktörler nedeniyle hormonal değişiklikler meydana gelir, pelvik organlarda kan dolaşımı bozulur ve lenf durgunluğu oluşur. Bu da bağışıklık sistemini düşürür ve prostatı enfeksiyonlara ve virüslere karşı çok savunmasız hale getirir.

Prostatit 3 forma ayrılabilir: bulaşıcı, akut ve kronik.

Bulaşıcı formun nedenleri çeşitli bakteri, virüs, mantar ve Trichomonas türleri olabilir. Kural olarak, enfeksiyöz prostatit gelişimi, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların prostata girmesi nedeniyle ortaya çıkar. Çoğu zaman bunlar klamidya, sifiliz, bel soğukluğu veya trikomoniyaz gibi enfeksiyonlardır. İdrar kanallarından ve mesaneden pelvisin lenfatik veya kan damarları yoluyla prostat bezine geçerken, enfeksiyon prostata giden kan akışını bozarak tıkanıklığa veya (çok nadir durumlarda) kan zehirlenmesine neden olur. Ancak her zaman iltihaplanmanın gelişmesine neden olmaz - bu, hastalığın kendini gösteremeyeceği yukarıdaki faktörleri gerektirir.

Akut prostatit formu, tuvalete giderken hoş olmayan ve ağrılı hislerin ana nedenidir. Çoğu zaman, hastanın ayrıca perinede ateşi (40 dereceye kadar), titreme, halsizlik, ağrı vardır. Akut formda, normal idrara çıkmanın bozulmasına bağlı olarak prostat ödemi oluşur. İlk belirtilerde, derhal bir ürologdan randevu almalısınız, çünkü tedavideki herhangi bir gecikme, hastalığın kronik bir forma dönüşmesine yol açabilir. Aynı zamanda, akut prostatit ile, karmaşık tedavi gerekmesine rağmen, tam iyileşme şansı neredeyse her zaman yüksektir. Genellikle antiviral ilaçlar, ultrason, fizik tedavi, refleksoloji ve prostat masajını içerir.

Kronik prostatit formu, herhangi bir tedavi yapılmadıysa, akut formun başlangıcından 3-6 ay sonra gelişir. Bu formda hastalık uzun süre görünmez kalabilir, ancak belirli koşullar altında alevlenmeler mümkündür. Prostatit tehlikesi, başka, çok daha rahatsız edici hastalıkları taşıyabilmesidir: vezikülit, fibroz, eklerin iltihabı ve ardından erektil disfonksiyon (iktidarsızlık) ve bunun sonucunda kısırlık.

Prostatitin halk ilaçları ile tedavisi

Akut formda veya komplikasyonlu prostatit, sadece bir hastanede doktor gözetiminde tedavi edilir. Tam teşhis, PCR, üroflovmetri yaparlar, kan ve idrar testleri yaparlar, virüslerin veya tehlikeli bakterilerin varlığını tespit ederler. Ve ancak o zaman, belirlenen nedenlere bağlı olarak antibiyotikler, immünostimülanlar, lazer ve fizyoterapi reçete edilir. Şiddetli vakalar da ameliyat gerektirebilir.

Evde prostatit tedavisi, yalnızca komplikasyonların yokluğunda veya kronik formun nüksetmesiyle etkili olacaktır. Genellikle, prostatit için halk ilaçları ağrıyı azaltmak, bağışıklığı artırmak ve pelvik ödemin ortadan kaldırılmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Prostatit için ağız kavgası

Prostatitin nedeni iltihaplanma olduğunda (ve bakteriyel bir enfeksiyon değil), o zaman hastalığa hem prostatı hem de çevresindeki kasları etkileyen pelvise giden kan akışının ihlalinden kaynaklanma olasılığı vardır. Ve kan dolaşımını düzeltmenin normal ağız kavgalarından daha iyi bir yolu yoktur. Önce kendinizi test edin: kollarınızı düzeltin, başınızın üzerine kaldırın ve elinizden geldiğince çok ağız kavgası yapın.

Bunlar "sonuna kadar" derin ağız kavgası olmalıdır, yani leğen kemiği diz seviyesinde oyalanmaz ve gövde öne doğru eğilerek egzersizi yapma yanılsaması yaratır. Bu egzersizi 80-100 kez yapabilirseniz, iyileşme şansınız yüksektir. Bacaklarda ve pelviste hızlı bir şekilde ağrı gelişirse, bu hem bacak kaslarının zayıflığının hem de prostat ve diğer pelvik organlarda kan dolaşımı ile ilgili sorunların kesin bir işaretidir.

Bu egzersizi her gün yapmayabilirsiniz, ancak kendinizi haftada 3 kez ile sınırlayabilirsiniz. 80 kez oturamıyorsanız, yürütmeyi birkaç yaklaşıma ayırmaya çalışın: 4 kez 20 kez, 2 kez 40 veya 50 kez. Maksimum verimlilik için mola çok uzun olmamalıdır - 3-5 dakika.

Ayrıca squat hareketlerini diğer egzersizlerle tamamlamayı deneyin:

 • Karnınızın üstüne yatarken bacaklarınızı kaldırın (yaklaşım başına yaklaşık 20 kez), ancak kendinizi aşırı zorlamamak için bu egzersizi 100 kez yapmamalısınız;
 • "Makas" yapın: Yere oturun, elleriniz için arkanızda destek bulun, bacaklarınızı havaya kaldırın ve sağ ve solu dönüşümlü olarak üstte bırakarak bacaklarınızı çaprazlayın. Bu egzersizle de kendinizi aşırı yormayın.

Ağız kavgası ile birlikte, bu egzersizler toplamda 100-150 kez vermelidir - o zaman evde prostatit tedavisi en etkili olur ve ilaç gerekmez.

Prostatit için diğer egzersizler

 1. Sırt üstü uzanın, bacaklarınızı bükün ve üzerinize koyun - dizleriniz yüzünüze ulaşmalı. Kollarınız bacaklarınızın etrafında 3-20 dakika yatın. Prostatit tedavisi için yapılan bu egzersiz de çok etkili olacaktır, ancak çok sabırlı olmalısınız. Ve bu pozisyonda ne kadar uzun süre yatarsan o kadar iyi. Ama aşırıya kaçmayın! Bir seferde 20 dakikadan fazla olması kesinlikle önerilmez.
 2. Perineal masaj da prostatite karşı en etkili egzersizlerden biridir. Prostat tıkanıklığını gidermek için sabah uykudan hemen sonra yapın.
 3. Bir başka etkili egzersiz sabah yemeğinizden hemen önce yapılır. Tam yüksekliğinizde ayağa kalkın, bacaklarınızı bir araya getirin ve normal çömelme hareketinizin üçte birini yapın. Bu pozisyonda donun ve dizlerinizi birer birer öne doğru hareket ettirmeye başlayın: sola ve sonra sağa. Bu egzersizi 5 dakika boyunca yapın. Aynı şeyi akşam tekrar edebilirsiniz. Bu oldukça karmaşık bir yöntemdir ve kolay olmayabilir, ancak düzenli olarak yapılırsa, buna alışacak ve sadece prostatiti iyileştirmekle kalmayacak, aynı zamanda düzenli profilaksisini de gerçekleştirebileceksiniz.

Prostatit için kabak çekirdeği

Kabak çekirdeği prostatit tedavisinde uzun süredir popülerdir. Bu çok güçlü ve aynı zamanda uygun fiyatlı ve ucuz bir halk ilacıdır. Her yaştan bir erkek için gerekli olan büyük miktarda çinko içerirler - günlük payı sadece 30 tohumda bulunur. Her gün yemeklerden önce kurutulmuş tohumları tüketin ve hızla iyileşme göreceksiniz.

Bir başka yol da yarım kilo tohumu soyup kıyma makinesinden geçirmektir. Önemli olan, kızartılmamalarıdır, aksi takdirde istenen etkiyi elde edemezsiniz. Üzerine 200-250 gram bal ekleyip karıştırın. Elde edilen kütleden, bir fındıktan daha az olmayan küçük toplar yapın. Bu topları kullanmadan önce birkaç tanesini yerleştirerek buzdolabında saklayın.

Bu topları yemeklerden yarım saat önce, günde iki kez yiyin. Ancak hızlıca yutmayın, birkaç dakika yavaşça çiğneyin. Kural olarak, böyle bir tedavi çok etkilidir ve nüksleri önlemek için yılda bir kurs yeterli olacaktır.

Prostatitin ela ile tedavisi

Bu ürünü hazırlamak için, kabuğa veya yapraklara ihtiyacınız var - her ikisi de eşit derecede etkili olacaktır. Hatta bunları birer birer kullanabilirsiniz, ancak bunları karıştırmamanız önerilir. Kabuğun demlenmesinin iki kat daha uzun sürdüğünü hatırlamak da önemlidir.

1 çorba kaşığı ürünü 1 bardak kaynar suda demleyin, üzerini örtün ve yarım saat bekletin. Sonra günde 4 kez süzün ve çeyrek bardak için. Demlemek için hem taze hem de demlenmiş 1-2 kez kullanabilirsiniz, ancak taze elbette daha etkili olacaktır. Bu çare genellikle bir hafta içinde prostatit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Prostatit kaynaklı titrek kavak kabuğu

Kavak kabuğu prostatite karşı ela kabuğu ve yaprakları kadar etkili olacaktır. Bunu yapmak için, kavak kabuğu, tomurcuklar ve yapraklar çiçek açmaya başlamadan önce, sap akışı başlamadan önce toplanmalıdır. Bu genellikle Nisan ortasında olur. Kabuğun kalınlığı herhangi biri olabilir, ancak tercihen 3 mm olabilir.

Kabuk, gölgede veya fırında biraz kurutulmalı ve daha sonra 100 gram almalı, öğütülmeli ve 0, 5 litrelik bir kavanoza dökülmelidir. Kabuk, 200 gram votka ile dökülür, ancak tamamen kaplayacak şekilde. Daha sonra kavanoz sıkıca kapatılmalı ve 2 hafta boyunca karanlık bir yerde demlenmesine izin verilmelidir. Ardından tentürü tülbent veya elekten geçirin.

Yemeklerden önce günde 3 defa çeyrek bardak su için 20 damla infüzyon kullanılır. Genellikle elde edilen kavak tentürü yaklaşık 2 ay yeterlidir.

Prostatitin pelin ile tedavisi

Pelin otu, cüruflu bir enfeksiyonu öldürmede çok etkili olduğu için, genital sistemdeki hemen hemen her türlü iltihaplanma için harika bir çare. Sadece 100 gram kuru pelin otundan tam bir çare hazırlanabilir. Bir mutfak süzgecinden dikkatlice doğranmalı ve elenmelidir. İçinden geçen bitki kuru formda almaya uygundur - kuru pelin, güçlü acılığından dolayı vücut üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir, her türlü bulaşıcı ajanı ve paraziti öldürür.

Pelin otu nasıl tedavi edilir? Algoritma basittir:

 • Başlamak için, ilk 3 gün boyunca suyla yıkanmış bir tutam kuru ezilmiş otu yutmanız gerekecektir. Bu, gece de dahil olmak üzere her 2-3 saatte bir yapılmalıdır. Yemekten önce veya sonra yapman önemli değil. Bu ilk 3 gün boyunca gece bile ara verememeniz çok önemlidir. Bu, acı bitkiyi yutmanın zorluğu da dahil olmak üzere oldukça zor bir prosedürdür, ancak böyle bir kurs yalnızca prostatitle mücadelede değil, aynı zamanda diğer enfeksiyonlarda da size yardımcı olacaktır.
 • İkinci aşamada, sadece gece mola vererek, günde 5-6 kez, arka arkaya 4 gün pelin içilmesi gerekmektedir.

Bu kurs boyunca sıkı bir diyet uygulamalısınız. Aksi takdirde, tedavinin gücü önemli ölçüde azaltılabilir.

 • Ekmeği hariç tutmak veya miktarını 200 grama düşürmek, ancak taze olmamak, ancak biraz "yatma" zamanı;
 • Diyetten et, balık, sosis, yumurta, tatlı, peynir ve diğer süt ürünlerini çıkarın;
 • Alkol ve tütünü dışladığınızdan emin olun;
 • Ancak aynı zamanda çeşitli tahılları, kabuklu yemişleri, meyveleri ve ayçiçek yağını özgürce kullanabilirsiniz.

Kurs sırasında, bazı gizli rahatsızlıkların, eklem ağrısının ve genel halsizliğin şiddetlendiğini hissedebilirsiniz.

Prostatit için maydanoz

Maydanoz, birçok tıbbi özelliği olan son derece sağlıklı bir bitkidir. Bunlar özellikle iltihabı durdurma ve genital organların işlevlerini normalleştirme yeteneğini içerir. Yemek pişirirken tadı yüksek olduğu için maydanoz kullanıyoruz, ancak aslında güçlü bir şifalı bitkidir ve birçok faydalı eser element ve vitamin içerir.

Örneğin 100 gram maydanoz günlük A vitamini ihtiyacını içerir, bu da maydanozu görme açısından çok faydalı kılar. Aynı zamanda, içindeki C vitamini içeriği limondakinden birkaç kat daha yüksektir. Ayrıca maydanoz, kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde düzenleyen ve bağırsaklar üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan inülin (doğal insülin) içerir.

Prostatitle savaşmak için yemeklerden önce yarım saat boyunca günde 3 defa bir çorba kaşığı maydanoz suyu içmeniz gerekir. Kıyılmış maydanoz tohumlarını da kullanabilirsiniz: Üzerine bir bardak kaynar su dökün ve 15 dakika kaynatın. Bir çorba kaşığı için suyu günde 5-6 kez alın.

Prostatitin şifalı bitkilerle tedavisi

Prostatit için bitkisel ilaç çok eski ve kanıtlanmış bir çare. Yüzyıllar boyunca, halk hekimliğinde kullanılan tarifler neredeyse hiç değişmeden bize geldi. Aşağıda bu tariflerden en etkili olanlarını listeledik:

 • Yeni toplanmış saptan kırlangıçotu suyunu sıkın ve 1 ila 1 oranlarında alkolle karıştırın. İnfüzyonu sabah kahvaltıdan önce alın. İlk kez - 50 gram su başına bir damla infüzyon ve ardından dozu kademeli olarak artırın, böylece ayın sonunda zaten 30 damla var.
 • Maydanoz tedavisi için başka bir tarif: İsveç kirazı, alıç ve kediotu kökü ekleyin. Bitkiler doğranmalı ve karıştırılmalı ve ardından bir bardak kaynar su ile doldurulmalıdır. Daha sonra solüsyonu tülbentten geçirmeniz ve günde 2 defa yarım bardak almanız gerekir. Bu infüzyon, prostatitin enfeksiyöz formu için çok etkili olacaktır.
 • Prostatiti karanfil ile tedavi etmek için kurutulmuş bitkiyi öğütün ve üzerine bir bardak kaynar su dökün. Sonra her şey önceki tarifte olduğu gibi yapılır: tentürü tülbentten süzün ve yarım bardak kullanın.
 • Radiola pembesi, kronik prostatite karşı son derece etkili olacaktır. Bu bitkinin rendelenmiş köklerinden bir çorba kaşığı üzerine bir bardak kaynar su dökmeli ve bir saat demlenmesine izin vermelisiniz. Daha sonra tentür günde yarım bardak 2 bardak süzülür (genellikle kahvaltı ve akşam yemeğinden önce).

Bitkisel tedavinin genellikle ilaç dahil diğer yöntemlerle tedaviden çok daha uzun sürdüğünü bilmeye değer. Kurs genellikle bir aydan altıya kadar sürer. Bununla birlikte, prostatit için bitkisel tedavinin avantajı, genellikle sadece semptomlarla değil, aynı zamanda genellikle görünmeyen hastalık nedenleriyle de mücadelede çok etkili olmasıdır. Ayrıca, alerjiniz olmadıkça şifalı bitkiler nadiren yan etkilere sahiptir ve farklı şifalı otlara dayalı ilaçlar sorunsuz bir şekilde birleştirilebilir.

Ayrıca şunu hatırlamak da önemlidir: Alkollü tentürler kullanırken, özellikle mide-bağırsak sistemi ile ilgili sorunlarınız varsa, bunları aç karnına tüketmeniz tavsiye edilmez.

Prostatitin önlenmesi

Önleme, daha sonra iyileştirmekten her zaman daha kolay ve daha kârlıdır. Bu nedenle, prostatitin gelişmesini ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olacak birkaç basit sırrı bilmelisiniz:

 • Özellikle rahatsız bir pozisyonda uzun süre kesintisiz oturmamaya çalışın;
 • Özellikle pelvik bölgede hipotermiden kaçının;
 • Ayrıca, kabızlıktan ve idrar retansiyonundan kaçının - bu hastalığın gelişmesine çok katkıda bulunurlar.

Ayrıca pelvik organlarda kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan düzenli fiziksel aktivite çok iyi bir koruyucu önlem olacaktır. Doğru, iyi yağlanmış bir diyet de katkıda bulunacaktır. Bu noktaların, 30 yıl sonra bir kişiyi bekleyen birçok hastalıktan kaçınmanıza izin vereceği unutulmamalıdır.

Unutmayın, kendinizi teşhis etmek ve evde kendinizi tedavi etmeye çalışmak yerine, önce deneyimli bir terapiste danışmalısınız! Böylece birçok sıkıntıdan ve olası komplikasyonlardan kaçınacaksınız.