Prostatit için ilaçlar, tedavi sırasında hangi ilaçlar alınır

Prostat bezinin dokularındaki enflamatuar değişiklikleri ortadan kaldırmak için, ürolog genellikle prostatit tedavisi için bazı ilaçlar reçete eder.

Bir modern farmasötik ajanın, hastalıktan muzdarip her insana hastalıkla başa çıkmada yardımcı olacağını varsaymayın.

İlaç seçimi birçok faktöre bağlıdır ve akut prostatitin kronik bir forma geçişini hızlı bir şekilde önlemek ve önlemek için kapsamlı bir incelemeden sonra tüm tedaviyi seçmek gerekir.

Prostatit tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Akut prostatit tedavisi için her zaman ilaçlara ihtiyaç vardır. Kullanımları olmadan, iltihaplanmanın tamamen durması ve prostatın işleyişinin restorasyonu imkansızdır.

Prostatit için bir ürologa görünmek

Adam tüm terapi sürecinden sonuna kadar gitmelidir, semptomların ortadan kalkması tam bir iyileşme göstermez.

Bu nedenle, ilaç almayı bırakırsanız, prostat bezinin iltihabının tekrarlayan, yani kronik aşamaya geçişinin ana nedeni bu olacaktır.

İlaçlar, muayene sırasında elde edilen verilere göre seçilir ve bitkisel ilaçlar ve halk ilaçları ile karmaşık tedavide reçete edilebilir.

Prostatın ultrasonu

Doktor, smearda belirli bir mikrofloranın tespitini, klinik bulguları ve hasta şikayetlerini, prostatın enstrümantal muayenesi sırasında elde edilen verileri dikkate almalıdır.

Buna dayanarak antibakteriyel, antiinflamatuar ve restoratif tedavi seçilir.

Hastalığın seyrine bağlı olarak, seçilen tüm ilaçlar enjeksiyonlar, tabletler şeklinde reçete edilir. Yerleştirmeler bazen kullanılır.

Enjekte edilebilir ilaçlar

Temel olarak, akut iltihaplanma aşamasında bir ürolog tarafından reçete edilirler ve bunlar çoğunlukla antibiyotiklerdir.

Enjeksiyonlardaki ilaçlar, istenen terapötik etkiyi hızlı bir şekilde elde etmenizi sağlar, ancak prostatit için enjeksiyonlar bir hastane ortamında yapılır.

Şiddetli ağrı için anestezik enjeksiyonlar da kullanılabilir.

Prostatit enjeksiyonları

Haplar

Prostatit tedavisi için uzun süre kullanılabilirler. Tabletli ilaçlar arasında steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, antispazmodikler, kas gevşetici maddeler bulunur.

Prostatit durumunda metabolizmayı iyileştiren ilaçların kullanılması da önemlidir.

Son zamanlarda, biyo-düzenleyici peptitler genellikle prostat hücrelerinin yenilenmesini iyileştirmek için reçete edilir.

Yerleştirmeler

Bu, belirli bir etki mekanizmasına sahip tıbbi bir çözeltinin üretrasına giriştir.

İlacın üretra içine sokulması, bakteri florasının en erken atılmasını sağlar ve iltihaplı mukoza tabakasının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Üretra içine tıbbi solüsyonun yerleştirilmesi

Mumlar

Prostatit tedavisi için başka bir dozaj formu. Prostatit için mumlar, ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar olarak kullanılır.

Ayrıca, fitilleri mikrokristallerle, eylemi prostat bezinin dokularında mikrosirkülasyonu iyileştirmeyi amaçlayan ilaçlarla değiştirebilirsiniz.

Belirli bir hastanın tedavisi için hangi dozaj şekillerinin kullanılacağına ancak bir doktor karar verebilir.

Bazı hasta erkekler enjeksiyon yapmadan yapamaz, bazıları ise hap kullanımıyla tedavi edilebilir. Terapi yönteminin seçimi, hastalığın evresine bağlıdır.

Kronik aşamada, tabletler çoğunlukla kullanılır, ancak genellikle uzun süre içilmeleri gerekir.

Prostatit için en popüler ve yaygın olarak kullanılan ilaçlar

Hastası için bir tedavi rejimi seçerken, ürolog olası tüm kontrendikasyonları ve tespit edilen patojenlerin ilaçlara duyarlılığını dikkate alır.

Çoğu durumda akut prostatit hala bakteriyel bir enfeksiyon olduğundan, buna göre tedavi antibakteriyel ilaçların kullanılmasıyla başlar.

Ancak bununla sınırlı değildir, doktor ayrıca kan dolaşımını iyileştirmeye, spazmları hafifletmeye ve hücrelere yardımcı olan diğer ilaçları da seçer.

Yani, tüm tedavi, farklı bir etki mekanizmasına sahip birkaç ilacı aynı anda kullanmaktan oluşur.

Bakteriyel prostatit için ilaçlar

Prostatite bakterilerin neden olduğu tespit edilirse antibiyotik reçete edilmelidir.

Her şeyden önce, geniş bir etki yelpazesine sahip, yani birkaç mikrop türü tarafından aynı anda yok edilebilen ilaçları seçerler.

  • Sefalosporinler çoğunlukla enjeksiyonla verilir. İlaçlar en az 10 gün boyunca kas içine veya damar içine verilir;
  • Penisilinler, özel olarak seçilmiş bir dozaj ile tablet şeklinde kullanılır;
  • Diğer grupların antibiyotiklerine karşı toleranssızlık varsa florokinoller kullanılır. İlaç iki hafta kullanılabilir.

Akut prostatit tedavisi

Hastalığın akut evresinde prostatit olması durumunda antibakteriyel ilaçların yanı sıra nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar ve antispazmodikler gereklidir.

Etkileri altında, iltihaplanma daha hızlı azalır ve rahatsızlık ile ağrı kaybolur.

  • Antispazmodikler hem enjeksiyonlarda hem de tabletlerde mevcuttur. Hastane ortamında ağrı için intramüsküler olarak uygulanırlar;
  • Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlar da enjeksiyonlarda ve tabletlerde kullanılabilir. Bir erkeğin ayrıca mide hastalıkları varsa, enjekte edilebilir ilaçlar kullanmak en iyisidir, çünkü bu ilaç grubu organın mukoza tabakasını olumsuz yönde etkiler. Çoğu zaman, şu anda enjeksiyonlar veya fitiller kullanılmaktadır.

Viral prostatit tedavisi

Viral prostatit nadirdir. Virüsün hastalığın gelişimindeki etkisine ek olarak, bu durumda erkeğin bağışıklığının azalmasıyla belirli bir rol oynar.

Hastalığın bu formunun nedensel ajanları arasında herpes simpleks virüsü, influenza virüsü, insan papilloma virüsü enfeksiyonu bulunur.

Doktor, anti-enflamatuar ve mikrosirkülasyon iyileştirici ajanlara ek olarak, viral prostatitin tedavisi için antiviral ilaçlar reçete eder.

Ayrıca bağışıklığı artıran fonlara da ihtiyacınız var.

Kas spazmlarını hafifleten ilaçlar

Prostatit tedavisinde kas gevşeticiler, gergin kasların tonusunu azaltmak için gereklidir. Bu ağrıyı azaltır ve idrara çıkmayı kolaylaştırır.

Kan dolaşımını iyileştiren ilaçlar

Herhangi bir prostatit ile, dolaşım bozuklukları her zaman tespit edilir, bu da durgunluğa yol açar ve organın dokularının iyileşmesine izin vermez.

Bu nedenle karmaşık tedavide kan dolaşımını iyileştiren ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Kan damarlarının dolmasını normalleştirmek için at kestanesi meyve özü içeren bir preparat kullanılır.

Diğer ilaç grupları

Daha önce de belirtildiği gibi, bir doktor tarafından tedavi seçimi, muayene sırasında ortaya çıkan birçok veriye dayanılarak gerçekleştirilir. Ve bu nedenle, prostatitli bir hasta için tedavi rejimi, başka bir hastanın tedavi rejiminden önemli ölçüde farklı olabilir.

Prostatit durumunda, immünomodülatörler genellikle ek olarak reçete edilir ve bunun etkisi altında bağışıklık sisteminin çalışması daha hızlı gelişir.

Hastalığın kronik aşamasında sıklıkla kan damarlarını güçlendiren, hücre yenilenmesini iyileştiren ve idrara çıkma üzerinde olumlu etkisi olan bir enjeksiyon ilacı kullanılır.

Prostatit tedavisinde, bu ilaç 5-6 enjeksiyonluk kurslarda tekrar tekrar kullanılır.

Tablet şeklindeki biyolojik takviyeler popülerdir.

Bu preparatlar, prostat dokusu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan bir dizi eser element içerir.

Özetliyor

Prostatit tedavisi bağımsız bir seçim olmamalıdır. Eczaneye gidip prostat fonksiyonunu eski haline getirmek için ilaç seçemezsiniz.

Bu yaklaşım, akuttan kronik prostatite geçişe yol açar ve gelecekte cinsel işlev bozukluğunun nedenlerinden biridir.

Doktor muayenesi, hastalığın nedenini doğru bir şekilde belirlemenize ve belirli bir ilaç grubu yardımıyla ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

İlaç tedavisi sürecinde, ürolog sürekli olarak meydana gelen değişiklikleri izler ve bu nedenle tedavinin etkinliğini artırmak için ilaç alımını ayarlayabilir.

Her erkek, idrar yaparken ve sadece dinlenirken ortaya çıkan ağrı ve rahatsızlığın hastaneye gitmek için yeterli bir neden olduğunu hatırlamalıdır.

Prostatitin ilaç ve ilaçlarla zamanında tedavisi, hastayı gelecekte birçok sorundan tamamen kurtaracaktır.