Prostatite karşı geleneksel tıbbın etkili yöntemleri

Prostatit, prostat bezini etkileyen karmaşık bir hastalıktır. Ana tehlikesi, gelişimin ilk aşamalarında hiçbir tezahürün gözlenmemesi gerçeğinde yatmaktadır. Aynı zamanda vücuttaki yıkıcı süreçler de devam eder. Patoloji erkeklerde ciddi psikolojik rahatsızlığa neden olur, ancak doktora gitmekten korkarlar, bu nedenle semptomlar daha belirgin hale gelene kadar dayanırlar.

Belirtilerin özellikleri

Prostatit 35 yıl sonra gelişmeye başlar. Risk grubu, aşırı kilolu hastaları ve hareketsiz bir yaşam tarzına öncülük eden kişileri içerir. Hastalığın ortaya çıkmasına katkıda bulunur hipotermi, kötü alışkanlıklar, genitoüriner sistem enfeksiyonları. Sorundan kurtulmak için prostatiti evde halk ilaçları ile tedavi edebilirsiniz. Ancak bu yöntem sadece geleneksel tıp ile birlikte ve bir doktora danıştıktan sonra kullanılır.

Prostat iltihabı çeşitli nedenlerle ortaya çıkar, bu nedenle her biri kendi belirtileri olan çeşitli hastalık türleri vardır. Organın yenilgisi sırasında sırrın durgunluğu olduğu için durum daha da kötüleşir. Patoloji akut veya kroniktir.

Hastalığın akut gelişimi

prostatit nedeni olarak sinir gerginliği

Hastalık aniden ortaya çıktıysa, semptomlar parlak ve belirgin olacaktır. Bu tür prostatit belirtileri vardır:

 • vücut ısısında yüksek oranlara (38 derece veya daha fazla) bir artış;
 • ağrı hissi, titreme;
 • lomber bölgede ağrı sendromu, sakrum, perine;
 • sakatlık, genel zayıflık;
 • ruh hali değişiklikleri;
 • şiddetli uyku sorunları.

Prostatitin spesifik semptomları vardır:

 • idrar yapma zorluğu, tuvalete gitme sıklığında artış (özellikle geceleri);
 • biyolojik sıvıda mukus parçacıklarının varlığı;
 • idrar miktarında azalma, renginde bir değişiklik;
 • tuvalete her gitmeye çalıştığınızda keskin ağrı.

Her dakika rahatsızlık yoğunlaşır ve vücudun diğer bölgelerine yayılır.

Remisyon ve alevlenme aşamasında kronik bir sürecin belirtileri

Akut prostatitli bir hasta doktora danışmadıysa, sorunun kendi kendine çözüleceğini düşünmemelisiniz - bu bir efsanedir. Kronik hale gelir. Belirtiler periyodik olarak kaybolur ve ağırlaşır. Hastalığın aşağıdaki belirtileri ayırt edilir:

prostatitli bir erkekte ağrı
 • Üretrada kaşıntı.
 • Perine, rektum, alt karın bölgesinde zayıf periyodik ağrı.
 • Artan gece idrara çıkma dürtüsü ve ayrıca mesanede az miktarda sıvı tutulması.
 • Cinsel işlevle ilgili sorunlar: erektil disfonksiyon, boşalma.
 • Cinsel temas sırasında artan rahatsızlık.

Kronik prostatit akut aşamadaysa, semptomların yoğunluğu biraz artar. Hasta sinirlenir, duygusal arka plan dengesizleşir.

Bir erkek genellikle depresif bir durum geliştirir, kendi içine kapanır. Tedaviye zamanında başlanmazsa, adenom, kanser olasılığı vardır.

Farklı prostatit tiplerinin ayırt edici semptomları

Etiyolojik faktöre göre farklı prostatit türleri vardır:

patoloji türü karakteristik
bulaşıcı Bu prostatite çeşitli patojenler neden olur. Genitoüriner sistemin işlev bozukluğu ile karakterizedir, kan ve diğer biyolojik sıvıların bileşiminde değişiklikler vardır.
Bakteriyel Bu prostatite çeşitli patojenler neden olur. Genitoüriner sistemin işlev bozukluğu ile karakterizedir, kan ve diğer biyolojik sıvıların bileşiminde değişiklikler vardır.
hesaplı Bezde taş (taş) bulunması nedeniyle gelişir. Bu hastalık türü esas olarak yaşlı hastalarda görülür. Bir kişinin aşağıdaki belirtileri vardır: cinsel temas veya diğer fiziksel aktivitelerden sonra yoğunlaşan pelvis veya sakral bölgede ağrı. Organ ve kanalların duvarlarının hasar görmesi nedeniyle idrarda az miktarda kan bulunur. Erektil fonksiyon bozulur, tahriş, ilgisizlik görülür
durağan Biyolojik sıvıların bileşiminde herhangi bir değişiklik yoktur. Prostatit belirtileri hafiftir. Hasta idrara çıkmakta zorlanıyor, bazen sıcaklık yükseliyor, ağrı hissediliyor. Hasta bir endişe hali içindedir. Seks yapabilir, ancak orgazm yoğunluğunu zayıflatan rahatsızlık eşlik eder.
pürülan Bu dava en zor olarak kabul edilir. Zamanla, semptomlar daha yoğun hale gelir. Bir kişinin ağrısı, ateşi vardır ve üretradan irin salınır

Erkeklerde prostatit semptomları birbirine çok benzer ve tezahürün özelliklerinde sadece küçük bir fark vardır. Hastalık tedavi edilmezse, hasta iktidarsızlık, idrara çıkma sorunları ve psikolojik bozukluklar geliştirir.

Evde prostat tedavisi

Birçok hasta hastalığın kendi kendine geçeceğini umar, ancak gerçek oldukça farklıdır. Bir kişi doktora ziyareti ne kadar geciktirirse, patoloji o kadar hızlı kronikleşir. Tedavi edilebilir, ancak bu zamanında inceleme ve entegre bir yaklaşım gerektirir.

Prostatit tedavisi aşağıdaki hedefleri çözmelidir:

 1. Enflamatuar sürece neden olan patojenik mikroflorayı yok edin.
 2. Prostatta mikro dolaşımı ve kan dolaşımını iyileştirin.
 3. Şişliği ve tıkanıklığı giderin.
 4. Güçte bir artış sağlayın.
 5. Bez tarafından prostat suyu üretimini etkinleştirin.
 6. Patolojinin semptomlarını engelleyin.

Hastalığın komplikasyonu yoksa evde tedaviye izin verilir.

Avantajlar ve dezavantajlar

prostatit için şifalı otlar

Evde halk yöntemlerini kullanmak için bir karar verilirse, önce doktorun yorumlarını almalısınız. Eski kanıtlanmış tarifler aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Bazı otlar doğal antibiyotikler içerir, bu nedenle hastalıkla mücadele daha etkilidir.
 • Şifalı bitkiler çok sayıda faydalı maddeyi birleştirir, bu nedenle çok taraflı bir etkiye sahiptirler.
 • Vücudun savunmasını uyarın.
 • Otlar ilaçlardan daha az yan etkiye neden olur.
 • Bitkisel ilaçlar uzun süre kullanılabilir.
 • Prostatite eşlik eden stres ve sinir gerginliğini giderirler.
 • Sunulan ilaçlar önleme için kullanılabilir.
 • Aynı anda birkaç problemden kurtulabilirler.
 • İlaçlarla kombinasyon olasılığı vardır.

Ancak bu tür bir tedavinin de bazı dezavantajları vardır. Otlar ayrıca alerjik reaksiyon verebilir, geleneksel ilaçların etkisini arttırır veya zayıflatır.

Prostatit için endikasyonlar

İlaçlar hasta için kontrendike ise (alerjik reaksiyon veya başka kısıtlamalar varsa) alternatif tarifler kullanılır. Prostatit gelişiminin erken evrelerinde bu tür tedavi yöntemlerini uygulamak mümkündür. İlk önce doktorunuza danışmanız daha iyidir.

Tedavi türleri

Tedavi karmaşıksa ve hasta doktorun tüm tavsiyelerine uyuyorsa prostatiti hızla tedavi edebilirsiniz. Soruna karşı mücadele ilaçlar, halk ilaçları, masaj, fizyoterapi içerir. Bir kişi ayrıca rasyonel beslenme kurallarına uymak zorunda kalacaktır.

İlaçlar

Hastalara aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 1. Rektal fitiller. Yaralanma bölgesindeki metabolik süreçleri iyileştirmek, spazmları, iltihabı ortadan kaldırmak için kullanılırlar.
 2. İmmünomodülatörlerin enjeksiyonları.
 3. NSAID'ler. Bu tür tabletler patolojik süreci durdurur ve iltihabın yoğunluğunu azaltarak semptomları hafifletir.
 4. Şifalı otlar içeren çözümlere dayalı lavmanlar.
 5. İlaçlarla üretraya damlatma.
 6. antibiyotikler. Sadece doktorla anlaştıktan ve bakterilerin aktif maddeye duyarlılığını aktardıktan sonra kullanılırlar.
 7. Kas gevşeticiler. Reçeteyle reçete edilirler ve yalnızca diğer ilaçlar etkisiz olduğunda kullanılırlar.
 8. Kortikosteroidler.
 9. Alfa blokerler. Bu tür ilaçlar düz kasları gevşetmeye ve idrara çıkma sürecini düzeltmeye yardımcı olur.
 10. Vitaminler.
 11. Pelvik bölgede kan dolaşımını geri kazandıran araçlar.

Fizyoterapi için ev aletleri

Erkeklerde prostatiti evde fizyoterapi prosedürleri yardımıyla tedavi edebilirsiniz. Bunun için kliniğe gitmek gerekli değildir. Modern cihazlar kompakttır, bu nedenle evde kullanılabilirler. Aşağıdaki cihazlar en etkili olarak kabul edilir:

 1. vibratörlerAğrıdan kurtulmaya, durgun süreçleri ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar (bezden ürünlerin etkisi nedeniyle prostat suyu elde etmek mümkündür). Perine kasları tonlanır, iltihabın yoğunluğu azalır.
 2. elektrik çarpması. Elektrotlar rektal veya kutanöz olabilir.
 3. manyetik etki. Bu teknik, prostat bezinin şişmesini, ağrıyı gidermenizi sağlar. Evde sıradan bir mıknatıs kullanmasına izin verilir. Her gün yatmadan önce perine bölgesine sürmeniz yeterlidir.

Sunulan cihazlar iyi bir etki sağlar, ancak kullanım için bazı kontrendikasyonları da vardır. Bunları, kronik bir hastalığın alevlenmesi ile rektumda proktit, neoplazmalar varlığında kullanamazsınız.

İhmal edilmiş bir durumda ise, prostatiti bu şekilde tamamen tedavi etmek işe yaramaz. Bununla birlikte, ilaçlarla birlikte özel cihazlar kullanıldığında ve diğer yöntemlerde iyileşme hızlandırılabilir. Zor durumlarda, hasta cerrahi müdahale gerektirir.

halk tarifleri

Ameliyatı önlemek için, patolojinin gelişiminin erken evrelerinde tedaviye başlamak gerekir. Bu aşamada halk tarifleri etkili olacaktır:

Anlamına geliyor karakteristik
Soğan 100 gr sebze ve 600 ml kuru beyaz şarap alacaktır. Bileşenler birleştirilir ve 10 gün süreyle infüze edilir. Daha sonra sıvı süzülür. İlacı 3 çay kaşığı almanız gerekir. yemeklerden önce. Hazırlanması için soğan kabuğu da kullanılır. Yıkanır, emaye tavaya konur, 700 ml su ile dökülür ve 5 dakika kısık ateşte kaynatılır. Çare bir saat boyunca infüze edilir. Süzdükten sonra, sıvı 0, 5 çay kaşığı içinde içilebilir. günde üç defa.
papatya kaynatma Prostatit ile ağrı ve genel rahatsızlığı gideren oturma banyoları için kullanılır. Bitki antiseptik bir etkiye sahiptir.
kavak kabuğu 100 gr ezilmiş hammadde ve 200 ml votka gerektirir. Karışım karanlık bir yerde 2 hafta demlenmelidir. İlacın 1 çay kaşığı yemeklerden sonra günde iki kez içilmesi gerekir. Terapi süresi 10 gündür.
kabak çekirdeği Durumu normalleştirmek için günde 30 parça yemelisiniz. Başka bir 500 gr hammadde, 200 gr doğal bal ile karıştırılmış bir kıyma makinesinde bükülebilir. Karışımdan toplar yuvarlanır ve günde 1-2 kez tüketilir. Terapi süresi 1 aydır. İlaç buzdolabında saklanmalıdır. Burada dikkatli olmak önemlidir: Arı ürünleri sıklıkla alerjiye neden olur.
Maydanoz Bitkinin tohumları toz haline getirilmelidir. Ardından, 2 çay kaşığı. hammaddeler 100 ml su ile dökülür. Karışım 15 dakika kısık ateşte kaynatılmalıdır. Prostatit ile yemeklerden önce günde üç kez 1 çay kaşığı sıvı içmeniz gerekir.
Sarımsak 3 diş sebzeyi doğramak, bir termosa yerleştirmek, bir bardak kaynar su dökmek ve gece boyunca demlenmeye bırakmak gerekir. İlaç aç karnına günde iki kez 100 ml olmalıdır.
çiçek açan sally 1 yemek kaşığı gerektirir. ben. ezilmiş bitki 200 ml kaynar su dökün. İnfüzyondan sonra (40 dakika), sıvı süzülür ve günde 3 kez 1 yemek kaşığı tüketilir. ben.
Karbonat Prostatit ile banyo ve losyonların hazırlanması için antiseptik görevi görür. Bunun için 1 yemek kaşığı. ben. toz 1 litre su içinde seyreltilir. Kullanmadan önce sıvı biraz soğumalıdır.
Propolis, ölü arılar 1 ölçü ham maddeyi 2 ölçü medikal alkolle karıştırıp 14 gün buzdolabında bekletmek gerekir. Ayrıca 35 damla ürün 100 ml ısıtılmış sütte çözülür ve günde üç defa yemeklerden önce tüketilir.
Yabanmersini, huş ağacı, ısırgan otu, atkuyruğu, kaz beşparmakotu, adaçayı yaprağı Tüm otlar aynı oranlarda alınır, su (250 mi) ile dökülür ve 15 dakika kaynatılır. Çare yemeklerden sonra alınır, 50-100 ml.
Adaçayı Çim, pürülan prostatit ile dikkat çekici bir şekilde baş eder. Toz haline getirmek için 100 gr kuru hammadde gerekir. İlk başta 2-3 saatte bir (geceleri de) bir tutam yutulur. Birkaç gün sonra çim 4 gün boyunca 5-6 kez kullanılır.
Hidrojen peroksit Su ile seyreltilir ve lavman veya duş için kullanılır (Neumyvakin yöntemine göre).

Ek olarak sülük ile tedavi uygulayabilirsiniz. Kanı inceltirler, vücuda faydalı maddeler enjekte ederler. Sarı kantaron ve deve dikeni idrar söktürücü etki sağlar, iltihabı ortadan kaldırır. Erkeklerde prostatitin halk ilaçları ile doğru bir şekilde tedavi edilmesi, ev ilaçları hazırlama talimatlarını adım adım takip ederek gereklidir.

Egzersiz terapisi ve masajın faydaları

Masaj, hastanın patolojiyle savaşmasına yardımcı olacaktır. Bununla ilgili yorumlar olumludur, çünkü prostatı yoğurmak durgunluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olur, erektil fonksiyonları geri kazandırır, şişliği ve ağrıyı hafifletir. Etkilenen dokulardaki kan dolaşımı iyileşir. Hastanın eşi bile yapabilir. Hareketlerinin rahatsızlığa neden olmaması önemlidir. Terapötik masajın incelemeleri olumludur, ancak kontrendikasyonları gözlemleyerek doğru şekilde yapılmalıdır.

Prostatit için jimnastik daha az yararlı değildir. İltihaplı organın durumunu çok yakında iyileştirmek için her gün en basit egzersizleri yapmak yeterlidir. Bir erkeğin yarı oturma pozisyonu alması ve dönüşümlü olarak dizlerini kaldırması gerekir. Anüs kaslarını 10 saniye boyunca kasabilir ve gevşetebilirsiniz.

Beslenme kuralları

Akut prostatit çok parlak belirtilerle karakterizedir. Kronik patoloji tipinde bozulma ve remisyon dönemleri vardır. Diyet, yaşam sürecinin stabilizasyonuna katkıda bulunur. Diyet sebze ve meyveler, taze meyve suları, salatalar, fındık, limon, kereviz içermelidir. Her hasta için menü ayrı ayrı seçilir. Prostatit için beslenme kurallarına uyarsa, aşağıdaki sonucu elde edebilecektir:

 • Etkilenen organdaki kan dolaşımını normalleştirin.
 • Bağışıklığı güçlendirin.
 • Bağırsak fonksiyonunu stabilize edin.
 • Mesanenin mukoza zarının tahrişini azaltın ve ağrıyı giderin.
 • Geceleri tuvalete gitme sıklığını azaltın.

Yağlı, baharatlı yemekler, baharatlar, sert kahve, alkol hariç tutulmalıdır. Nüksten kaçınmak için iyileşmeden sonra diyete uymanız gerekecektir.

Evde tedavi için ek öneriler

Prostatitin bir özelliği yavaş ve sıklıkla asemptomatik bir seyirdir. Bu durum, gelişimin erken evreleri için tipiktir. Sorundan kurtulmak için doktorlardan aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanız gerekir:

 • Kilonuzu normal aralıkta tutun.
 • Buğdaydan yapılan tüm ürünleri menüden çıkarın.
 • Probiyotik alın.
 • Hayvansal proteini bitkisel proteinle değiştirin.
 • Tuvalete gitmek istiyorsanız tahammül etmemelisiniz (üretrada bulaşıcı bir süreç geliştirme riski hariçtir).
 • Prostatit ile kahveyi bırakmak ve bunun yerine yeşil çay içmek daha iyidir.
 • Spor yapın (vücuda aşırı yüklenmemelisiniz ve tüm egzersizler remisyon sırasında yapılır).
 • Yeterince sıvı tüketin (böylece vücudun zehirlenmesini önleyebilirsiniz).

Basit kuralların uygulanması, prostatitin hızlı bir şekilde üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Prostatit ile yaşam tarzı

Prostatit sonrası etkilenen dokuların etkili bir şekilde restorasyonu için doktor tarafından seçilen tedavi taktiklerini takip etmek gerekir. İlaçlar kötüye kullanılmamalıdır. Bir erkek cinsel organları aşırı soğutmamalı veya aşırı ısıtmamalıdır. Enfeksiyon kapmamak için gündelik korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak daha iyidir.

Davranış değişikliği, artan fiziksel aktivite, diyet değişiklikleri ve düzenli cinsel yaşamı içerir.

Bir kişinin yerleşik bir işi varsa, her saat başı 5 dakika yürümesi, basit jimnastik egzersizleri yapması gerekir.

seks terapisi

Seks, prostat masajı kadar harikadır, çünkü süreçte organ dokularında bir azalma olur, mikro sirkülasyon iyileşir ve bir erkeğin duygusal durumu stabilize olur. Düzenli cinsel yaşam prostat suyunun durgunluğunu engeller. Bir kadınla cinsel ilişkiye girmek mümkün değilse, erkek mastürbasyon yapabilir. Ana şey, etkiyi elde etmektir - boşalma.

Prostatit komplikasyonları ve önlenmesi

Prostatit zamanında tedavi edilmezse, o zaman adam komplikasyonlar geliştirecektir: üretrit, ereksiyon sorunları, iktidarsız bir insanı sağlıklı bir insandan çıkarabilir. Hastalık kısırlık ile doludur. Patolojik sürecin uzun seyri, dokularda geri dönüşü olmayan değişiklikleri tetikler. Daha sonra kanser gelişir. Prostatitin önlenmesi, hastanın doktor tavsiyelerine uymasıdır:

 • Düzenli egzersiz yapın ve bir pozisyonda uzun süre oturmayın.
 • Doğru beslenme ilkelerini takip edin.
 • Sağlıklı bir yaşam tarzı sürün (sağlıklı yaşam tarzı).
 • Kötü alışkanlıklardan vazgeç.

Prostatit, ilk belirtiler ortaya çıktığında tedavi edilmesi gereken tehlikeli bir hastalıktır. Halk ilaçları, fizyoterapi ve ilaçlar, problemden hızlı ve etkili bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olacaktır.