Prostatitin karmaşık tedavisinde etkili yöntemler

Bu hastalık, farklı bir yapıya sahip olabilen (akut patoloji ve halsiz) erkek patolojileri arasında en yaygın olanlardan biridir. Bu saldırı çeşitli nedenlerle ortaya çıkıyor.

Ancak patolojilerin nedeni ne olursa olsun, hasta bu rahatsızlıktan iz bırakmadan iyileşmek için böyle bir rahatsızlığın tedavisi için karmaşık bir tedaviye girmek zorundadır.

Burada makalede, bu tür terapinin birçok yönü, uygulamasının ne kadar etkili olduğu açıklanmaktadır. Tıp mesleğinin kullandığı yeni yöntemler hakkında da sorular gündeme geldi.

Akut prostatit nasıl tedavi edilir

Bu patolojinin teşhis edilmesi zor değildir. Kafası karıştırılması zor özelliklere sahiptir: perineal bölgede ağrı, idrarı geçerken rahatsızlık. Akut bir patolojinin tedavisi, antibiyotiklerle ilaç tedavisini ve bir anti-enflamatuar kompleksi içerir.

Ultrason muayenesi, prostatın boyutunu ve biyolojik durumunu belirlemenizi sağlar. Karmaşık ve akut zehirlenme belirtileri durumunda, hasta derhal bir hastaneye sevk edilmelidir. Akut prostatitin daha hafif formları ayaktan tedavi edilebilir.

Terapi sırasında bazen bazı komplikasyonlar ortaya çıkar, yani:

 • akut bir aşamanın kronik bir aşamaya dönüşmesi;
 • prostatın pürülan iltihabı.

Daha sık olarak, uygun tedavi ile tam iyileşme, zamanında tedavi kullanımıyla oldukça kısa bir sürede gerçekleşir. Ancak organa zarar verebilecek bu dokuların büyüme odakları bezin içinde kalabilir. Olup olmadıklarını belirlemek için, bir transrektal ultrason yaparak bulmak mümkündür.

Kronik prostatit nasıl tedavi edilir

Patoloji genellikle belirgin semptomlar olmadan gelişir, bazen yıllarca hesaplanan oldukça uzun bir süre için. Belki de bu tür semptomların görünümü:

 • artan idrar çıkışının görünümü;
 • alt karın boşluğunda ağrı çekmek;
 • boşalma sürecinin disfonksiyonu.

Bu patolojinin tedavisi yaklaşık 5-7 hafta antibiyotiklerle yapılmaktadır. Prostatit için karmaşık terapinin seyri, doku onarım süreçlerini ve anti-enflamatuar ilaçları uyaran maddelerin kullanımını da içerir.

Kompleksteki doktorlar ayrıca prostat uyarılmasını azaltan alfa bloker ilaçlar da yazmaktadır. Fizyoterapi yöntemleri arasında, bu hastalık için en popüler olanı mikrodalga tedavisi ve miyostimülasyon seanslarıdır.

Asemptomatik kronik prostatit tedavisi

Bu tür bir patoloji belirti göstermeden gelişir. Birçok uzman, asemptomatik prostatitin acil tedaviye ihtiyaç duymadığına inanmaktadır.

Bazı önleyici işlemlerin yapılması yeterlidir. Önleme aynı zamanda uygun bir diyet, aktif bir yaşam tarzı, alkolden kaçınmak ve vitamin preparatları almak anlamına gelir.

Kronik bakteriyel olmayan prostatitin karmaşık tedavisi

Bu patolojinin tedavisi için terapötik komplekste, bu tür araçlar ve yöntemler şu şekilde kullanılır:

 • antibakteriyel ilaçlar;
 • çeşitli fizyoterapi seansları;
 • otların toplanması ve farklı fitopreparasyon türleri;
 • Anti-enflamatuar tedavi.

Patolojinin belirtileri, halsiz bir form olan sıradan prostatit semptomlarına çok benzer.

Günümüzün en alakalı karmaşık tedavi türleri

Prostatit için en popüler karmaşık tedavi türleri:

 • antibakteriyel kompleks;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • bağışıklık kompleksi;
 • fizyoterapi seansları;
 • masaj uygulamaları;
 • operasyon.

Yöntemlerin her biri nedir?

Antiinflamatuar tedavi

prostatit tedavisi için kapsüller ve tabletler

Karmaşık iyileşme kursu, anti-enflamatuar etkiye sahip çeşitli ilaçların kullanılmasını sağlar.

Temelde bunlar özel araçlardır, örneğin:

 • propolisli mumlar (geniş spektrumlu ilaçlar, iltihaplanma sürecini bastırır, vücudun bağışıklığını arttırır);
 • iktiyollü fitiller (yavaş patoloji formları için kullanılır, kan akışlarının dolaşımını arttırır ve analjezik özelliklere sahiptir).

Antibakteriyel tedavi

Bu terapi ile antibiyotikler kullanılır. Bu patolojinin tüm vakalarında, özellikle akut prostatitte, tüm karmaşık tedavi sürecinin temeli olarak kabul edilirler. Bu tip prostatit, doğru reçete edilirse, bu tür ilaçların kullanımıyla tamamen iyileştirilebilir. Ve daha fazla komplikasyon olmayacak.

Bu durumda en önemli şey, antibakteriyel ilaçların doğru seçimidir. Bu, mikroorganizmaların bu ilaca ne kadar duyarlı olduğunu, ilacın yeteneklerini ve hastanın vücudunun buna duyarlılığını hesaba katar.

İlacın hasta için güvenliği, özellikle ilacın uzun süre kullanılması gerekiyorsa, reçete yazılırken esas olan olmalıdır. Enfeksiyöz bir lezyonun bariz semptomları ile birlikte bir antibakteriyel ilaç kürü reçete edilir. Bu durumda hastanın vücut ısısı yükselir, perine bölgesinde ağrılar görülür.

Bir dizi makrolidden antibakteriyel ajanlar özellikle modern tıpta popülerdir. Bu ilaçların dokuya nüfuz etme özellikleri vardır. Bu yetenek, prostat bezindeki doku engellerinin üstesinden gelmelerine ve doğrudan iltihaplanma odaklarına girmelerine izin verir.

Bu tür bir tedavi, kural olarak, iki hafta boyunca, artık yapılmaz. Kursun sonunda herhangi bir gelişme olmaması durumunda, ürünün kullanımına son verilmelidir. Etkinliğe doğru kaymalar fark edilirse, tam iyileşme gerçekleşene kadar reçeteli ilaçla tedaviye devam edilebilir.

İmmün sistemi uyarıcı tedavi

Daha önce açıklanan iyileşme yöntemlerine ek olarak, doktorlara genellikle immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete edilir, prostatit için ilaçlar ucuz ve etkilidir. Vücudun bağışıklığındaki veya tek tek organların koruyucu işlevindeki bir azalmanın hızla bakteriyel prostatit formlarının gelişmesine yol açtığı da unutulmamalıdır.

Bu nedenle, immünomodülatör ajanları unutmak kabul edilemez. Karmaşık tedavide bu tür ilaçlar, çeşitli patoloji biçimleri tespit edildiğinde reçete edilir. Çoğu durumda, kimyasal bileşiminde çinko bulunan ilaçlar reçete edilir. Zararlı bakteri ve virüsleri yok etme kabiliyetine sahip olan bu elementtir.

İmmün sistemi uyarıcı bitkisel preparatlar burada daha az popüler değildir. Bunlar arasında Ekinezya'nın hazırlanması özel bir ilgiyi hak ediyor. Birkaç bitkinin birleşimi olan ilaçlar var.

Vücudun bağışıklık güçlerini iyi güçlendirirler. Hastanın kronik bir patolojisi varsa, komplekse antibakteriyel ajanlar dahil edilir. Bağışıklık ilaçları, nispeten kısa sürede en iyi sonuçları verir.

Dahası, patologların tedavi sonuçlarının pekiştirilmesine katkıda bulunurlar ve hastalığın nüksetmesini önlerler.

Bazen bitkisel maddeler ile vitamin ve mineral içeren karmaşık müstahzarların kullanılması daha tavsiye edilir. Bu tür fonlar, etkilenen organlardaki iyileşme süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olur, her türlü enfeksiyona direnme yeteneğini artırır.

Fizyoterapi

Prostatit tedavisi kompleksinde fizyolojik prosedürlerin kullanılması da aynı derecede önemlidir. Bu tür bir terapi, karmaşık tedavide yardımcı olabilir ve sonuçta tedavinin etkililiğini etkileyen ilaçların "çalışmasını" hızlandırabilir.

Bu tür bir tedavinin avantajları aşağıdaki noktalardır:

 1. Fizyoterapi, lenf ve kan dolaşımını iyileştirir ve bu, enflamatuar sızıntıların hızla çözülmesine yardımcı olur. Engelsiz ilaç akışı da sağlanır.
 2. İyileştirilmiş metabolik süreç, prostatın restorasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
 3. Membran hücrelerinin geçirgenliği ilaç girişini kolaylaştırır.

En "popüler" fizyoterapi yöntemleri şunlardır:

 • Galvanizleme seansları (düşük güçlü doğru akım);
 • Elektrostimülasyon prosedürleri (kas kasılmalarına neden olur);
 • UHF (yüksek frekanslı bir elektromanyetik alanın etkisi);
 • Mikrodalgalar (ultra kısa dalgaların etkisi);
 • Manyetik terapi (sabit manyetik alana sahip düşük frekanslı akım).

Prostat (prostat) masajı

prostatit için prostat masajı

Bu prosedür aynı zamanda prostatit için fizyoterapi tedavilerinden biridir. Bu durumda birkaç çeşit masaj kullanılır. Uzmanlara göre, düzenli prostat masajı seansları, içindeki durgunluğu önlemeye yardımcı olur, prostatın salgılarını giderme süreçlerini iyileştirir. Bu prosedür yalnızca şu durumlarda kontrendikedir:

 • prostatit, doğası gereği akut bakteriyeldir (enfeksiyon daha yaygın hale gelebilir);
 • anüs patolojileri ile ilişkili komplikasyonlar vardı.

Bu tür masaj yapma tekniği

Seanslar yalnızca yüksek nitelikli bir profesyonel - ürolog veya androlog tarafından gerçekleştirilmelidir. Zarar vermekten kaçınmak için bu gereklilik gereklidir. Prosedür için prostatın yerini ve arızasının kökenini açıkça bilmek gerekir. Masaj:

 • ilaçların prostat dokusuna girmesini hızlandırır;
 • artan kan akışını teşvik eder;
 • bezin kaslarını olumlu yönde etkiler.

Cerrahi müdahale

prostatit ameliyatı

Patolojinin çeşitli komplikasyonlarının gelişmesi ile cerrahi tedavi operasyonu gerekli olabilir.

Örneğin, böyle sorunlu bir fenomen, sadece bu şekilde giderilebilen apselerin ve iltihaplı iltihap odaklarının oluşmasıdır. Üretral geçiş daraldığında ortaya çıkan keskin bir idrar retansiyonu ile üretral kanaldan idrarı geçme kabiliyetini yeniden sağlamak için acil bir ihtiyaç olduğunda cerrahi tedavi de gereklidir.

Geri dönüşü olmayan süreçler, örneğin prostat hiperplazisi geliştiğinde bile bir operasyon zorunludur. Bu durumda, cerrahi tedavi yöntemi en etkili olanıdır. Bununla birlikte tümörün boyutu ve patoloji belirtileri azalır.

Bu yöntem yan komplikasyonlara neden olabilir, ancak çoğu erkek hastanın belirli bir sağlık sorunu yoktur. Modern tıpta, seçimi muayene sonucunda doktor tarafından belirlenen birçok nedene bağlı olan çeşitli cerrahi operasyon türleri vardır.

Halk ilaçları ile tedavi

erkeklerde prostatit tedavisi için halk ilaçları

Bu yöntem ayrı ayrı vurgulanmaya değer. Bilimsel tıp, bazıları oldukça etkili olmasına ve komplikasyon yaratmamasına rağmen, halk ilaçlarının etkili ve doğru olduğunu düşünmemektedir. Örneğin, iyi bilinen maydanoz kullanılarak patolojiler gerçekleştirilebilir.

Bir litre kaynar su ile dökülür, ateşe verilir ve bir saatin üçte biri kadar yavaş ateşte pişirmeye devam edilir. Sadece çimi değil, tohumları da kullanabilirsiniz. Tohumlardan bir tentür yapabilirsiniz.

Sadece prostatitin ciddi bir patoloji olduğu unutulmamalıdır. Sihirli bir değnek dalgasıyla yok olmayacak. Patolojinin bariz semptomlarının ortadan kalkmasına rağmen, süreç hasta tarafından fark edilmeden gidebilir ve "güzel bir gün" aniden akut enflamasyon veya başka bir problemle kendini gösterir.

Bu nedenle, aşağıdakileri içeren yüksek kaliteli kapsamlı bir tedavi sürecinden geçmek gereklidir:

 1. yüksek nitelikli ve deneyimli bir uzmana ziyaret;
 2. Doktorun reçete edeceği tedavi sürecini kesinlikle takip etmek gerekir.

Ancak prostatitin karmaşık tedavisi ile bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmak ve uzun yıllar sağlıklı olmak mümkündür.