Erkeklerde prostatitin ilk belirtileri

Prostatit, 20 yaş ve üstü erkekleri etkileyen prostat bezinin iltihaplanmasıdır.

İstatistiklere göre, 4 erkekten 1'i bu hastalığı şu veya bu şekilde yaşamıştır. Son yıllarda, süreci "gençleştirme" yönünde ısrarlı bir eğilim var. Bunun nedeni cinsel özgürlük, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda artış, internette kendi kendine teşhis ve tedaviye yönelik eğilimler ve enfeksiyon ajanlarının antibiyotik tedavisine karşı direncidir.

Bu özellikle doğrudur, çünkü erkeklerde ilk prostatit belirtileri, kural olarak, zamanla doktora başvurmaya izin vermeyen ve bazı durumlarda ileri prostatit gelişimine yol açan silinmiş olarak ifade edilir.

Erkeklerde prostatit belirtileri

sağlıklı ve iltihaplı prostat

Prostat bezinin yapısının, kan akışının ve yerinin özellikleri, iltihaplanmasına yol açacak semptomların doğasını etkiler. Bunlar şunları içerir:

 • Ağrı semptomu.
 • İdrar yapma bozukluğunun semptomu (disürik).
 • Erektil disfonksiyon semptomu.

Ağrı semptomu

Farklı yoğunlukta ağrı duyumları, alt karın bölgesindeki, perine, üreme organları, lumbosakral omurgadaki adamı rahatsız eder. Ağrının bu yeri, sinir bağlantılarının varlığından ve iltihaplanma sürecine seminal veziküllerin (veziküllerin) katılımından kaynaklanmaktadır.

Ağrının şiddeti, açıklanamayan bir rahatsızlık hissinden bir erkeğin zihinsel durumunu etkileyen ve uykusuzluğa neden olan yoğun ağrıya kadar değişebilir. Ağrılı hisler, cinsel davranışa bağlıdır ve düzenli boşalmanın olmamasından veya tersine, boşalma ile ortaya çıkar. iltihaplanma sürecinin arka üretraya yayılmasıyla ilişkili.

Lumbosakral bölgedeki ağrının prostat bezi ile herhangi bir şekilde ilişkili olmayabileceğini, ancak örneğin omurganın osteokondrozunun bir sonucu olabileceğini unutmayın. Hasta ile bir görüşmenin sonucu ve ürolojik muayene verileri yardımcı olur. Böyle bir acının nedenini belirleyin.

Bir erkekte prostatitin ilk belirtisi, testislerde (skrotum bölgesinde) epididim boyunca (sağ ve sol kasık bölgeleri) yayılan bir ağrı hissidir. İltihaplı bir prostattan yayılan ağrı iç uylukta ortaya çıkabilir, sırt Bu, nörolojik patolojiyi dışlamak için bir nöroloğa danışma ihtiyacını belirler, çünkü tam da prostatik ağrı için böyle bir yayılma tipik değildir.

Bazı durumlarda, ağrılı duyuların ışınlanması asimetriktir, bu da prostatta loblarından birinde lokalize olan inflamatuar bir süreçten şüphelenmeyi mümkün kılar. Tezahür yerinde, ağrı sendromu genital bölgeye (genital bölgede , konjestif kronik prostatitin karakteristiği), ekstragenital (genital organların üstünde), ilerlemiş prostatitin karakteristiği) ve karışık (kronik prostatit).

Prostatitli dizüri veya idrara çıkma bozukluğu belirtileri

İdrar yapma bozuklukları, mesane boynunda ve üretrada iltihaplanma ile ilişkili sık idrara çıkma ile mesanenin eksik boşaltılması hissi olan yanlış arzularla ifade edilir. Prostatitte uzun süredir devam eden dizüri belirtileri, sürecin kronikliğini gösterir.

Prostatitli sertleşme bozuklukları

prostatitli bir erkekte erektil fonksiyonun ihlali

Prostatitte erektil disfonksiyon, erken boşalma, orgazm sırasında bulanık duyumlar, libido azalması, ereksiyonun zayıflaması ile temsil edilir. Bazen bir erkeğin prostatitinden sabah ereksiyonlarının olmamasından şüphelenilebilir.

Bir erkekte prostatitin ilk belirtisi olan güçte bir azalma, testosteron (erkek cinsiyet hormonu) sentezindeki bir azalmadan kaynaklanır.

Prostat bezindeki iltihabın belirtileri, yukarıdaki üç semptomla sınırlı değildir. Genellikle bir erkekte prostatitin ilk belirtisi, ejakülatuar kanalların kaslarının tonunda bir azalmayı gösteren dışkılama (prostatore) sırasında prostat salgısının üretradan boşalmasıdır.

Ek olarak, bir erkekte prostatitin psikolojik belirtilerine odaklanılamaz: asteno-nevrotik sendrom, sinir sisteminden gelişir (depresyon, yorgunluk, herhangi bir şey yapma arzusu eksikliği, fiziksel zayıflık).

Akut prostatitin ilk belirtileri

sağlıklı bir insan prostatının görünümü

Yukarıdaki semptomların tümü, bir erkekte akut prostatit ile prostatta kronik iltihaplanma için tipiktir, resim biraz farklıdır.

Hastalık perine bölgesinde akut şiddetli ağrı ile başlar, üriner bozukluk semptomları daha net izlenir. 38-39 C'ye kadar sıcaklıkta artış, titreme, halsizlik, terleme, kaslarda ve kemiklerde ağrı var. Dışkılama sırasında anüsteki ağrı endişelenir. Seks hayatı yok.

Sınavı zamanında geçmezseniz ve tedaviye başlamazsanız, akut süreç, acil ameliyata yol açacak apseye kadar pürülan prostatit ile komplike hale gelecektir.

Başka bir neden yoksa (immün yetmezlik durumları, eşlik eden şiddetli patoloji, vb. ) - bir erkekte pürülan prostatit - doktora zamansız erişim nedeniyle gelişmiş bir enflamatuar süreç!

Prostat iltihabı belirtilerinin nedenleri

Prostatta enflamasyonu etkileyen faktörler geleneksel olarak 3 gruba ayrıldı.

Yanıt vermeyen faktörler şunları içerir:

 • Vücut tipi.
 • Cinsel anayasa.
 • Yaş faktörü.
 • Hastalıkların varlığı.
 • Çevre (iklim faktörü).

Kısmen kontrol edilebilir faktörler:

 • Cinsel alışkanlıklar.
 • Meslek.
 • Erkek genital bölgesinin arka plan hastalıkları.
 • Hastalığa karşı tutum.

Ve son olarak, kontrol edilebilir faktörler:

 • Karışık cinsel yaşam.
 • Alkolizm.
 • Tedavi tavsiyelerine uyulmaması.
 • Güç kaynağı modunda hatalar.

Kim risk altında

Prostatit, erkekleri tehdit eder:

 • Hareketsiz bir yaşam tarzına bağlı kalın.
 • Kronik kabızlıktan muzdarip.
 • Zührevi enfeksiyon geçmişiniz varsa.
 • Birden fazla cinsel partneriniz olsun.
 • Alkolizmden, uyuşturucu bağımlılığından muzdarip.
 • Soğuk koşullarda çalışırlar.

Prostatit belirtileri varsa ne yapmalı

Prostatit için laboratuvar teşhisi

prostatitin laboratuvar teşhisi
 • KLA'da eritrosit sedimantasyon hızında bir artış, lökosit formülünde sola kayma. OAM'de - lökositi, proteinüri, bakteriüri.
 • HIV enfeksiyonu için kan.
 • Flora üzerindeki üretradan bulaşma Kural olarak yaymada lökositler tamamen bulunur. Zührevi bir patojen (Neisser's gonococcus, Trichomonas) tanımlanmadıysa, PCR teşhisi yapmak zorunludur.
 • Prostat bezinin salgılanması Prostatın salgılanmasının patojen üzerine ekilmesi ve antibiyotiğe duyarlılığın belirlenmesi.
 • PCR - cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar için teşhis. Patojeni doğrulamanın en güvenilir ve en hızlı yolu.
 • PSA için Kan PSA için kan (prostata özgü antijen) prostat bezinde akut inflamatuar süreç sırasında alınmamalıdır, sonuç güvenilmez olacaktır. Bu analizi tedavi bitiminden 1 ay sonra yapmak daha iyidir. 30 yaşın altındaki gençlerin kandaki PSA düzeyini incelemesi gerekli değildir. Bu test 40 yaşın üzerindeki bir erkek için önemlidir, çünkü bazı durumlarda akut prostatit ikincil olabilir ve prostat bezindeki kötü huylu bir tümör maskelenir. klinik tezahürlerinin arkasında.

Enstrümantal teşhis yöntemleri

enstrümantal prostatit teşhisi

Kural olarak, prostatın transrektal (rektum yoluyla) veya transabdominal (karın yoluyla) ultrason muayenesi yeterlidir.

Ultrasonda prostatit belirtileri

ultrasonda prostatit belirtileri

Bezde hacim artışı, doku değişikliği, ödem; pürülan prostatit ile - nekroz alanları, konturların deformasyonu, bölgesel lenf düğümlerinde artış.

Nelere dikkat etmelisiniz

Öncelikle prostatit semptomlarından sonsuza kadar kurtulmak için belli bir diyet uygulamalısınız.

Bir erkekte prostatitin alevlenmesi, yiyeceklerle alınan tahriş edici maddelere bağlıdır: sıcak baharatlar, sirke, turşu, alkol.

Alkolden özel olarak bahsedilmelidir, en az kullanımı bile uzun vadeli karmaşık tedavinin etkilerini ortadan kaldırabilir.

Bazı hastalar daha az sıklıkta içmeleri veya daha hafif alkollü içeceklere geçmeleri gerektiğini düşünürler. Bu onların ana hatasıdır.

Seyreltilmiş sirke, kvas, turunçgiller, lahana turşusu, domates ve salatalıkların prostatit üzerinde hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Lif bakımından zengin yiyecekler yemek, küçük pelviste tıkanıklığın gelişmesinin ana nedenlerinden biri olan kabızlığı giderir.

Bitkisel ilaç, önleme için iyi yardımcı olur. Bitkisel diüretiklerin alınması: İsveç kirazı yaprağı, dereotu tohumu, ürolojik toplama, iltihaplanma sırasında idrara çıkmayı iyileştirmeye yardımcı olur.

Spor, özellikle pelvik organlarda kan dolaşımını iyileştirmeye yönelik egzersiz, prostatın iyi durumda kalmasına yardımcı olur.

Prostatta iltihaplanma gelişimi hipotermiye neden olur. Kışın daha sıcak giyinmeye değer ve yaz aylarında yüzdükten sonra uzun süre ıslak mayolar içinde kalmamalısınız.

Tanımadığınız bir partnerle cinsel temas sırasında prezervatif kullanmak sizi HIV enfeksiyonu dahil cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacaktır.

Uzun süreli yorgunluğun, bir erkeğin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu kadar, prostat bezinde uykuda olan bir enfeksiyonu yoğunlaştırabilen stresli durumlar da vardır. Bir ürolog tarafından düzenli koruyucu muayene, erkek sağlığının korunmasına yardımcı olacaktır.